Sieć McDonald’s oskarżona o „systemowe molestowanie” pracowników na całym świecie

Skarga została złożona przez międzynarodową koalicję związków zawodowych i dotyczy licznych przypadków nękania, w tym próbę gwałtu – informuje brytyjski dziennik „The Guardian”. Do siedziby Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju w Holandii wpłynęła skarga złożona przeciwko McDonald’s. Międzynarodowa koalicja związków zawodowych zarzuca gigantowi wśród fast foodów, systemowe molestowanie seksualne swoich pracowników na całym świecie. Wymienia przy tym m.in. wielokrotne przypadki nękania, próbę gwałtu, awans w zamian za seks w Brazylii oraz zainstalowaną ukrytą kamerę telefonu komórkowego w szatni dla kobiet we Francji – czytamy w „The Guardian”.

Głos w sprawie zabrała m.in. sekretarz generalna Międzynarodowej Unii Związków Pracowników Żywności Sue Longley, która stwierdziła, że McDonald’s „nie podjął zdecydowanego działania w sprawie rozwiązania tego problemu”. – Na samej górze jest zepsuta kultura – powiedziała podczas konferencji prasowej w Rio de Janeiro.

Jak przekazują autorzy skargi, trafiła ona do organów nadzoru w Holandii, ponieważ holenderskie biura McDonald’s były „centrum nerwowym” firmy w Europie. Związki zawodowe twierdzą, że wszelkie działania podjęte w Stanach Zjednoczonych, gdzie McDonald’s ma swoją siedzibę, nie odniosłyby żadnego skutku, ponieważ molestowanie seksualne „przenika tam najwyższe stanowiska w zarządzie korporacyjnym”.

Jednym z największych wyzwań – jak twierdzą związki zawodowe – jest to, że firma utrzymuje, że nie jest odpowiedzialna za pracowników swoich franczyzobiorców, którzy stanowią ponad 90 proc. restauracji McDonald’s na całym świecie.

Jak czytamy w „The Guardian”, McDonald’s Corporation wydał oświadczenie, w którym deklaruje, że rozpatrzy skargę po jej otrzymaniu. Firma przekonuje, że ​​rozmowa na temat bezpiecznych i pełnych szacunku miejsc pracy jest „bardzo ważna”, a zarówno firma, jak i jej partnerzy „mają obowiązek podjąć działania w tej sprawie i są zaangażowani w promowanie pozytywnych zmian”.

W maju 2019 r. McDonald’s zalała fala skarg dotyczących molestowania seksualnego w Stanach Zjednoczonych. W tym samym czasie, w Brazylii wszczęto dochodzenie w sprawie systemowego molestowania seksualnego i rasizmu w McDonald’s.
Źródło info i foto: onet.pl

Szokujący raport fundacji Ster. „Co piąta Polka została zgwałcona”

Porażający raport fundacji Ster. Co piąta Polka została zgwałcona, a co czwarta doświadczyła próby gwałtu. Najwięcej przemocy seksualnej występuje w rodzinie i związkach. Materiał magazynu „Polska i Świat”. Zjawisko przemocy seksualnej wobec kobiet badała fundacja Ster. Z raportu wynika, że co piąta kobieta w Polsce doświadczyła gwałtu. Co czwarta ma za sobą próbę gwałtu. Jednak ponad 90 proc. kobiet nigdzie tego faktu nie zgłasza. O swoim doświadczeniu również nikomu nie mówiła aktywnie działająca na rzecz kobiet Bogna Czałczyńska. Gdy miała 15 lat, w lesie napadł na nią nieznajomy mężczyzna. Chciał ją zgwałcić.

– Zatykał mi ręką usta. Strasznie się wyrywałam, strasznie się darłam – wspomina. – Udało mi się wstać i uciec, ale ja o tym nikomu nie powiedziałam – dodaje. Jak mówi, czekała 20 lat, żeby o tym opowiedzieć.

„Czy już ci piersiątka rosną?”

Według badań 87 proc. kobiet w Polsce doświadczyło jakiejś formy przemocy seksualnej. Oprócz gwałtu czy jego próby badaczki jako przemoc seksualną traktują m.in. obsceniczne zachowanie, próby wymuszenia kontaktu fizycznego, natarczywe rozmowy o podtekście seksualnym, dotykanie wbrew woli kobiety czy nieprzyzwoite dowcipy. – Takie najbardziej wstrząsające wspomnienie z wywiadów pogłębionych to opowieść kobiety z czasów jej dzieciństwa. Jeździła na wakacje i tam był taki wujek, który obmacywał 12-letnie dziewczynki, macał je po piersiach i pytał się: „czy już ci piersiątka rosną” – przytacza jedną z relacji Agnieszka Grzybowska z fundacji Ster. Przypuszcza, że pewnie większość kobiet spotkała w swoim życiu takiego wujka.

Przemoc seksualna w rodzinie i związkach

Niepokojące zdaniem autorek raportu jest to, że najwięcej przemocy seksualnej występuje w rodzinie i związkach. – To jest takie zjawisko, które absolutnie nie jest wykrywalne przez instytucje. Zarówno przez policję jak i opiekę społeczną – zwraca uwagę Magdalena Grabowska. To, co zostanie wykryte lub zgłoszone, często kończy się na niczym. Fundacja Ster przez ostatnie półtora roku zbierała dane ze wszystkich prokuratur w kraju. Okazało się, że niemal dwie trzecie spraw o gwałt zostało umorzonych.
Żródło info i foto: tvn24.pl

Dominique Strauss-Kahn nie wyjdzie za kaucją

Dominique Strauss-Kahn zostanie w areszcie – postanowił nowojorski sąd. Kolejna rozprawa ws. szefa MFW, podejrzanego o seksualne molestowanie pokojówki w hotelu, odbędzie się 20 maja. Prokuratura obawia się, że w razie zwolnienia z aresztu Strauss-Kahn mógłby uciec do Francji. Obrona wnioskowała o zwolnienie szefa MFW za kaucją w wysokości 1 mln dolarów. Straussa-Kahna doprowadzono w poniedziałek do sądu na Manhattanie na formalne postawienie w stan oskarżenia. Zarzuca mu się kilka przestępstw, m.in. próbę gwałtu, napaść seksualną, nielegalny akt seksualny i zniewolenie ofiary. Grozi mu łącznie do 25 lat więzienia. Policja otrzymała polecenie dokonania badań odzieży Straussa-Kahna w celu pobrania próbek DNA. Adwokaci szefa MFW wnioskowali o zwolnienie za kaucją wysokości 1 miliona dolarów. Prokuratura wskazywała na obawy, że w razie zwolnienia z aresztu Strauss-Kahn mógłby uciec do ojczystej Francji. Żródło info i foto: TVP.info