Białoruś: Sąd skazał Alesia Puszkina

Na pięć lat skazano białoruskiego artystę Alesia Puszkina, zagorzałego przeciwnika Aleksandra Łukaszenki. Podczas procesu malarz przeciął obie brzuch, po czym trafił do izolatki na 13 dni. W środę, podczas rozprawy, jego siostra Swiatłana próbowała zrobić mu zdjęcie, za co została aresztowana. "Białoruski artysta i więzień polityczny Aleś Puszkin podciął sobie dziś brzuch podczas procesu w proteście przeciwko nielegalnemu uwięzieniu" – poinformował na Twitterze Franciszek Wieczorka, doradca Swiatłany Cichanouskiej. Przekazał także, że artysta spędził już rok w więzieniu. "Jest absolutnie niewinny. Zasłynął z twórczych i odważnych wystąpień politycznych przeciwko reżimowi Łukaszenki" – dodał.

W środę Białoruski sąd skazał artystę na pięć lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze za zbezczeszczenie symboli państwowych oraz podsycanie nienawiści lub wrogości na tle rasowym, narodowościowym, wyznaniowym lub innym – podaje portal Nashaniva.com.
Źródło info i foto: Gazeta.pl

Kulisty zatrzymania Grzegorza Ł.

Grzegorz Ł. z pomocą innych osób zostawił fałszywe tropy, którymi chciał zmylić organy ścigania, jednak popełnił błąd. Dał się uchwycić kamerze w pobliżu granicy z Ukrainą. Tyle wystarczyło, by został schwytany. O kulisach jego poszukiwań opowiedział policjant z grupy tzw. poznańskich łowców głów. Nadal nie wiadomo, gdzie jest 8 mln. zł zrabowane podczas tzw. „skoku stulecia”.

Grzegorz Ł. to wiceprezes firmy ochroniarskiej, której fałszywy konwojent, podający się za Mieczysława Dudę, w 2015 r. ukradł w Swarzędzu (wielkopolskie) 8 mln zł. Grzegorz Ł. miał być jednym z głównych organizatorów kradzieży i zniknąć z łupem. Był poszukiwany listem gończym.

2,5 miesiąca poszukiwań

Mężczyznę zatrzymano w środę na terenie Ukrainy. W jego poszukiwania zaangażowani byli poznańscy „łowcy głów”, czyli członkowie policyjnej grupy, która specjalizuje się w tropieniu najbardziej niebezpiecznych przestępców. Zatrzymania Grzegorza Ł. dokonali funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa Ukrainy, którym „łowcy głów” przekazywali informacje. Poznańscy funkcjonariusze tropili Ł. zaledwie 2,5 miesiąca.
 
– Grupa poświęciła cały swój czas na to, żeby sprawdzić wszystkie informacje, które się pojawiały w ostatnim czasie o Grzegorzu Ł. Okazało się, że wszelkie doniesienia, jakie do tej pory były, to fałszywe tropy. Prawdopodobnie Grzegorz Ł. chciał wprowadzić organy ścigania w błąd, żeby nikt go nie znalazł – powiedział policjant z „łowcy głów”.

Chciał tzw. żelaznego listu

Grzegorz Ł. w lipcu skontaktował się z Radiem ZET, w wywiadzie opowiadał o napadzie. Zażądał też tzw. listu żelaznego – gwarancji wydanej przez sąd, że do czasu prawomocnego zakończenia postępowania będzie odpowiadał z wolnej stopy.

– Był to trudny przeciwnik. Próbował nas zmylić, udzielił wywiadu, z którego wynikało, że pływa na statkach w Hiszpanii – powiedział policjant.

Grzegorz Ł. popełnił błąd, który naprowadził śledczych na jego trop.
 
– Znaleźliśmy nagranie, na którym widać było jego twarz. Nie zmienił wyglądu. Było to w rejonie granicy z Ukrainą – dodał policjant.

Poszukiwany nie przekroczył granicy na swoje nazwisko.
 
Wpadł w pobliżu Odessy

Do jego zatrzymania doszło w rejonie Odessy. – Wiemy, że na pewno w ostatnim czasie zmieniał miejsce pobytu na terenie Ukrainy, przebywał tam już dłuższy czas. Nie jesteśmy w stanie na ten moment powiedzieć, czy od momentu, kiedy zaczął się ukrywać od razu tam pojechał. Wiemy, że na pewno inne osoby pomagały mu w ukrywaniu się – wskazał policjant.
 
Jak mówił, przy Grzegorzu Ł. nie zostały odnalezione skradzione pieniądze, jednak ukraińskie służby sprawdzają, czy mógł je ukryć na terenie Ukrainy. Do tej pory udało się odzyskać jedynie niewielką część łupu.
 
Mężczyzna został zatrzymany na ulicy, był zaskoczony i nie stawiał większego oporu. Tłumaczył, że nie był pomysłodawcą „skoku stulecia”. Ł. trafił do ukraińskiego aresztu, gdzie oczekuje na decyzję o ekstradycji do Polski.

Wszystko dokładnie zaplanowali. Szczegóły „skoku stulecia”
 
Do skoku doszło 10 lipca 2016 roku. Był piątek. Około południa agencja ochrony rozwoziła pieniądze do bankomatów. Gotówkę eskortowało trzech uzbrojonych mężczyzn. W samochodzie mieli ponad 8 mln zł. Ich pierwszym przystankiem był właśnie Swarzędz.

Kiedy dwaj ochroniarze wyszli do placówki banku, trzeci z konwojentów odpalił samochód i odjechał w nieznanym kierunku. Miał przy sobie urządzenie zagłuszające nadajnik GPS pojazdu.

Fałszywy konwojent ukrył furgonetkę w lesie i zniknął razem z gotówką. Wcześniej wyczyścił auto używając do tego ciekłego chloru, by zmylić psy tropiące.

Zatrudnił się rok przed skokiem

Mężczyzna zatrudnił się w agencji ponad rok przed skokiem. Nie rzucał się w oczy. Przez cały czas sumiennie wykonywał swoje obowiązki. W dniu kradzieży, oprócz auta, wyczyścił z odcisków też swoją pracowniczą szafkę. Kiedy policja pojawiła się w firmie, okazało się, że nikt nie wie o nim kompletnie nic.

Kilka dni po kradzieży policja opublikowała zdjęcia przestępcy – łysego, brodatego mężczyzny w okularach. Mimo to nie zgłosił się nikt, kto zdradziłby jego prawdziwą tożsamość.

We wrześniu 2016 roku misterny plan zaczął jednak się sypać. Wpadł pierwszy z wspólników napadu: 39-letni Andrzej W., łódzki policjant.

Kilka dni później zatrzymano byłego policjanta, 43-letniego Andrzeja K. Śledczy namierzyli go po tym, jak wpłacił na konto swoją część łupu. Wówczas prokuratura powiązała napad z Grzegorzem Ł., również byłym policjantem i wystawia za nim list gończy.

Fałszywy konwojent z zawodu był krawcem

Zanim mężczyzna został zatrzymany, udało się ustalić, kim jest fałszywy konwojent. Okazał się nim 46-letni Krzysztof W., krawiec, mieszkaniec Łodzi.

Kiedy śledczy zapukali do jego drzwi, zupełnie nie przypominał mężczyzny, którego twarz publikowano w policyjnym komunikacie.

Miał zapuszczone włosy, zgolił brodę, nie nosił okularów i był zdecydowanie szczuplejszy.

6 osób na ławie oskarżonych

Proces w sprawie napadu „skoku stulecia” rozpoczął się na początku tego roku. Na ławie oskarżonych zasiadło sześć osób. Cztery z nich poznańska prokuratura, która prowadziła w tej sprawie śledztwo, oskarżyła o udział w zorganizowanej grupie przestępczej i o przywłaszczenie mienia o znacznej wartości. Oskarżeni to 44-letni Dariusz D.; 46-letni Adam K., u którego miało dojść do podziału łupu; 48-letni Marek K., który miał brać udział w opracowaniu planu napadu i ubezpieczać przewożenie pieniędzy, oraz 48-letni konwojent Krzysztof W.

Dwie pozostałe osoby, tj. 47-letnia Agnieszka K. i 71-letni Wojciech M., miały pomagać w ukryciu zrabowanych pieniędzy i wpłacić na założone konto w jednym z banków 250 tys. zł.

Wyrok w tej sprawie Sąd Okręgowy w Łodzi wydał w lipcu tego roku. Uznał oskarżonych za winnych przywłaszczenia ostatecznie ponad 7,7 mln zł i skazał b. konwojenta Krzysztofa W. na karę 8 lat i 2 miesięcy więzienia, Marka K. na 7 lat pozbawienia wolności, byłego policjanta Adama K. na 6 lat i 2 miesięcy więzienia, a Dariusza D. – na 6 lat pozbawienia wolności.

Oskarżeni ukarani zostali również m.in. grzywnami w wysokości od 5 do 15 tys. zł. Mają także obowiązek solidarnie naprawić szkodę.
Źródło info i foto: polsatnews.pl

USA: Przeciwnik Trumpa brutalnie zaatakowany w trakcie protestu

Przeciwnik Donalda Trumpa został brutalnie zaatakowany podczas protestu przeciwko wynikowi wyborów prezydenckich w USA. Atak nastąpił na Uniwersytecie Stanowym Ohio w Columbus. Demonstrujący mężczyzna został zaatakowany od tyłu podczas wystąpienia. Napastnika momentalnie zatrzymała policja, która pilnowała porządku na wiecu.
Żródło info i foto: Dziennik.pl

Aleksiej Nawalny w elektronicznej bransolecie

Rosyjskie władze więzienne oświadczyły, że Aleksiej Nawalny, lider antyputinowskiej opozycji, ma założoną elektroniczną bransoletę. Urządzenie ma za zadanie monitorowania aktywności Nawalnego, który do 28 kwietnia według wyroku sądu ma przebywać w areszcie domowym. – „Urządzenie założono w poniedziałek wieczorem, dzięki niemu pracownicy służb penitencjarnych będą sprawdzać, czy Nawalny przestrzega warunków aresztu domowego” – oświadczył rzecznik Federalnej Służby Więziennej. Nawalny za antykremlowskie działania został skazany na zakaz opuszczania swojego mieszkania na przedmieściach Moskwy oraz zakaz komunikowania się ze światem zewnętrznym za pomocą Internetu, telefonu lub innych środków komunikacji. Żródło info i foto: rp.pl

Anas al-Libi schwytany po 15 latach

Schwytany przez Amerykanów w Libii i podejrzewany o związki z Al-Kaidą Anas al-Libi w 1995 roku jako przeciwnik Muammara Kadafiego otrzymał azyl w Wielkiej Brytanii, mieszkał w Manchesterze i był namierzony przez Scotland Yard – donosi na swym portalu „Guardian”. Amerykańskie źródła rządowe podały w sobotę, że siły zbrojne USA przeprowadziły operację militarną w Libii i w jej wyniku pojmały wyższego dowódcę Al-Kaidy, Anasa al-Libiego. W 1999 r. został on aresztowany przez brytyjską policję, ale zwolniono go z braku dowodów. Wkrótce potem w rewizji w jego mieszkaniu znaleziono m.in. materiały szkoleniowe, ale nie zdołano aresztować go po raz drugi, ponieważ zbiegł. Żródło info i foto: tvn24.pl

Rusłan Achtachanow zastrzelony w Moskwie

Czeczeński poeta, przeciwnik ruchu separatystycznego, został zastrzelony w Moskwie – poinformowała rosyjska komisja śledcza, dodając, że prawdopodobnie było to morderstwo na zlecenie. Rusłan Achtachanow został zabity we wtorek tuż przed północą „przez nieznanego sprawcę uzbrojonego w pistolet”. Zabójca „strzelił do niego kilkakrotnie w momencie, gdy wysiadał z samochodu” koło swojego domu – podała komisja w komunikacie. „Po zranieniu ofiary napastnik strzelił do niego z bliska w głowę, co pozwala wnioskować, że najprawdopodobniej było to zabójstwo na zlecenie” – dodała komisja.Żródło info i foto: tvn24.pl

Borys Bieriezowski otruty polonem?

Biznesmen Borys Bieriezowski jest w fatalnym stanie. Oligarcha – który dzięki finansowaniu kampanii Borysa Jelcyna dostawał państwowe kontrakty – miał ponoć zostać otruty radioaktywnym polonem. Tak przynajmniej donosi rosyjska prasa oraz angielska gazeta „Daily Mail”. Przypomnijmy, Bieriezowski jest skonfliktowany z Władimirem Putinem. Ukrywa się w Londynie. Gdyby przyleciał do Rosji czekałby go ten sam los, co Michaiła Chodorkowskiego, czyli lata odsiadki w kolonii karnej na Syberii. Bieriezowskiemu dotąd udawało się uciec przed mackami KGB. Przypomnijmy, że otruty niegdyś (ponoć za zdradę rosyjskich spec-służb) Aleksandr Litwinienko sam mówił, że dostał rozkaz, by zabić Bieriezowskiego w Londynie. Ostatecznie Litwinienko nie wykonał rozkazu i sam został nafaszerowany radioaktywnym polonem. Żródło info i foto: Fakt.pl

Blokujący paradę EuroPride ranił policjanta

Policja zatrzymała siedmiu przeciwników EuroPride, którzy próbowały blokować wymarsz uczestników manifestacji. Jeden z blokujących zaatakował interweniującego policjanta. Funkcjonariusza przewieziono do szpitala. „Mogę jedynie potwierdzić, że doszło do zatrzymań a jeden z policjantów został ranny i przewieziony do szpitala” – powiedział PAP rzecznik komendanta stołecznego policji Maciej Karczyński. Z informacji PAP wynika, że sześć z zatrzymanych osób odpowiadać będzie za wykroczenia. Z siódmą trwają obecnie czynności; w jej przypadku chodzi bowiem o czynną napaść na funkcjonariusza. Żródło info i foto: Dziennik.pl

„Żołnierze dali z siebie wszystko”

– „Przeciwnik przycisnął żołnierzy i zasypał ich strzałami. Nie mieli wyjścia, musieli się wycofać” – tak atak talibów na polski oddział relacjonuje mjr Artur Sarzyński. Jak mówi, gdy trwała ewakuacja, „nie było już osoby wolnej, która mogłaby wziąć kapitana”. Żołnierze dali z siebie wszystko. – „Walka trwała koło godziny, w pewnym momencie przeciwnik zbliżył się. Wojownicy talibańscy weszli na dachy budynków, wokół których bronili się nasi żołnierze” – relacjonuje Sarzyński. Jak opowiada, „dowódca drugiej sekcji zameldował do naszego żołnierza, że ma problem, bo na dachu jest snajper. Kapitan Ambroziński wychylił się, strzelił do niego i go zlikwidował”. Żródło info i foto: TVP.info