Akcja CBŚP i KAS. Sfałszowali faktury o wartości ponad 2 miliardów złotych

Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej i Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali cztery osoby, które są oskarżone o sfałszowanie faktur o wartości ponad dwóch miliardów złotych. Straty Skarbu Państwa to co najmniej 387 milionów złotych. Trzech podejrzanych zostało aresztowanych, grozi im do 25 lat pozbawienia wolności.

Do zatrzymań doszło w ubiegłym tygodniu w woj. łódzkim, wielkopolskim i zachodniopomorskim. W sumie zatrzymano cztery osoby. Podejrzani mieli wprowadzić do obrotu faktury o wartości ponad dwóch miliardów złotych.

Stworzyli „hurtownie faktur”

Z ustaleń śledczych wynika, że członkowie grupy tworzyli „hurtownie faktur”, czyli spółki nieprowadzące realnej działalności, które wykorzystywano do wystawiania faktur nieodzwierciedlających rzeczywistych zdarzeń  gospodarczych. Do spółek rekrutowano tzw. „słupy”, czyli osoby, które  zgadzały się na wykorzystanie swoich danych osobowych do przestępczej działalności. Posługiwano się także fałszywymi paszportami nieistniejących obywateli Włoch.

Z usług  „hurtowni faktur” korzystały podmioty, które sprzedawały na stacjach paliw olej smarowy i preparat smarowy jako pełnowartościowy olej napędowy. Dla stworzenia pozorów legalnej działalności kwoty, jakie wynikały z nierzetelnych faktur, były częściowo wpłacane na rachunki bankowe „hurtowni” po czym wypłacane w gotówce i zwracane wpłacającym.

Przeszukania mieszkań, gotówka w wielu walutach

W  ramach akcji funkcjonariusze przeszukali miejsca zamieszkania osób zatrzymanych oraz dwa inne mieszkania. Ponadto zabezpieczyli dokumenty znajdujące się w siedzibie jednej ze spółek oraz w dwóch biurach rachunkowych, a także zajęli dwa samochody oraz gotówkę w  
różnych walutach.

Wszyscy zatrzymani usłyszeli zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, wystawiania lub używania nierzetelnych faktur oraz prania pieniędzy. Według śledczych w wyniku działalności grupy Skarb Państwa stracił co  najmniej 387 mln zł.

Decyzją sądu trzech podejrzanych zostało tymczasowo aresztowanych, a w toczącym się śledztwie środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania  objęły 15 osób. Sprawa ma charakter rozwojowy. Działania, na polecenie Prokuratury Regionalnej w Warszawie, prowadzą policjanci z Zarządu CBŚP w Olsztynie wspólnie z funkcjonariuszami  
Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Celno-Skarbowego.
Źródło info i foto: polsatnews.pl

Mocne uderzenie w grupę paliwową

Zatrzymanie 5 osób ze zorganizowanej grupy przestępczej specjalizującej się w przestępstwach paliwowych i zabezpieczenie 63 tys. litrów nielegalnego oleju napędowego o wartości ponad 200 tys. złotych – to efekty działań policjantów z CBŚP. Wszyscy zatrzymani usłyszeli już zarzuty, grożą im wieloletnie kary pozbawienia wolności. Szacuje się, że straty Skarbu Państwa z tytułu przestępczej działalności tej grupy mogę wynieść kilkadziesiąt milionów złotych.

Policjanci CBŚP, wspólnie z pracownikami Wywiadu Skarbowego UKS w Lublinie i prokuratorami Prokuratury Apelacyjnej w Lublinie, od pewnego czasu przyglądali się zorganizowanej grupie przestępczej, która sprowadzała do Polski paliwo bez uiszczania należnych podatków, a następnie sprzedawała je z dużym zyskiem. Po rozpracowaniu mechanizmu działania grupy i ustaleniu jej członków podjęto decyzję o realizacji.

Śledczy weszli jednocześnie na teren 3 baz, na obszarze województw lubelskiego i mazowieckiego, wykorzystywanych przez przestępców. W jednej z nich zatrzymali na gorącym uczynku 2 mężczyzn, którzy właśnie przepompowywali paliwo z dużej cysterny, mieszczącej 37 tys. litrów paliwa, do dwóch mniejszych. W kolejnej bazie, która chwilowo nie była używana, zatrzymano jej właściciela, a w trzeciej zabezpieczono nielegalne paliwo. Kolejną osobę, pomysłodawcę całego procederu, zatrzymano na terenie województwa lubelskiego, w miejscu jego zamieszkania. Ustalono też, że ostatnia, piąta osoba, związana z tym procederem, odbywa właśnie karę pozbawienia wolności do innej sprawy.

W sumie podczas realizacji policjanci CBŚP zabezpieczyli 63 tys. litrów nielegalnego paliwa o wartości ponad 200 tys. złotych. Z ustaleń wynika, że paliwo miało być tylko przewożone tranzytem przez Polskę do innych krajów Unii Europejskiej, gdy w rzeczywistości nie opuszczało granic naszego kraju. Przestępcy uchylali się tym samym od płacenia należnych podatków. Śledczy ustalili też, że paliwo trafiało na stacje oraz do przedsiębiorców, m.in. do firm transportowych – oczywiście po zaniżonych cenach, w większości przypadków bez faktur.

Szacuje się, że straty Skarbu Państwa z tytułu przestępczej działalności tej grupy mogę wynieść kilkadziesiąt milionów złotych (na chwilę obecną udokumentowano procesowo straty w wysokości ponad 7 mln złotych). Zatrzymanym przedstawiono zarzuty, jednemu z nich – zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą (grozi za to kara do 10 lat pozbawienia wolności), czterem pozostałym – zarzut udział w zorganizowanej grupie przestępczej (co jest zagrożone karą do 5 lat pozbawienia wolności). Ponadto wszyscy usłyszeli też zarzuty z kodeksu karnego skarbowego. Pomysłodawca całego procederu został już tymczasowo aresztowany, wobec pozostałych zatrzymanych zastosowano środki wolnościowe.

Podczas realizacji zabezpieczono, na poczet przyszłych kar, 2 samochody osobowe oraz 14 tys. złotych. Sprawa rozwojowa. Postępowanie nadzoruje Prokuratura Apelacyjna w Lublinie.
Żródło info i foto: Policja.pl

Przemycali papierosy

Policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KWP zs. w Radomiu, wspólnie z Prokuraturą Okręgową w Radomiu, rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, która od maja 2013 roku zajmowała się przemytem i dystrybucją papierosów bez znaków polskiej akcyzy skarbowej. Dotychczas zatrzymano 9 osób. Pod koniec czerwca bieżącego roku Prokuratura Okręgowa w Radomiu wszczęła śledztwo w sprawie działania na terenie województw mazowieckiego i lubelskiego zorganizowanej grupy przestępczej, zajmującej się przemytem, produkcją i dystrybucją wyrobów tytoniowych bez znaków polskiej akcyzy skarbowej.

W ostatnim czasie policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KWP zs. w Radomiu przeszukali kilka mieszkań i gospodarstw należących do osób podejrzanych o udział w grupie. Podczas przeszukań policjanci zabezpieczyli ponad 1,5 mln sztuk papierosów z przemytu, a także prawie 50 kg krajanki tytoniowej i kilkadziesiąt litrów alkoholu etylowego. Funkcjonariusze i prokuratorzy zabezpieczyli także 130 tys. zł pochodzące z przestępczej działalności oraz mienie ruchome o wartości prawie 30 tys. zł. Dokonano również zabezpieczenia majątkowego na prawie 300 tys. zł.

W wyniku podjętych czynności na terenie powiatu grójeckiego zatrzymano 9 osób (18-56 lat). Jak ustalili śledczy, grupa działa od maja 2013 roku. Papierosy z przemytu trafiały na targowiska na terenie województw mazowieckiego i lubelskiego, a także do barów na terenie gminy Warka. Z zebranego materiału dowodowego wynika, że grupa swoim działaniem naraziła Skarb Państwa na uszczuplenia z tytułu niezapłaconego podatku VAT i akcyzy na kwotę 1,3 mln zł. Prokurator nadzorujący śledztwo, przedstawił podejrzanym m.in. zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, za co grozi im do 5 lat więzienia. Wobec podejrzanych zastosowano dozory policyjne, poręczenia majątkowe oraz zakazy opuszczania kraju.
Żródło info i foto: Policja.pl

Krakowska policja zatrzymała kolejnego podejrzanego o śmiertelne pobicie „Człowieka”

Policja z Krakowa zatrzymała kolejną osobę podejrzewaną o udział w śmiertelnym pobiciu Tomasza C., ps. „Człowiek”. Podczas specjalnie zaplanowanej akcji policjanci zupełnie zaskoczyli poszukiwanego. Podczas zatrzymania próbował on wyrzucić przez okno dowody przestępczej działalności, m.in., narkotyki i ostre narzędzia. Policjanci zabezpieczyli w mieszkaniu duże ilości narkotyków (haszysz, amfetamina, kokaina, marihuana), środki anaboliczne, a także niebezpieczne narzędzia. Do śmiertelnego pobicia Tomasza C. doszło 17 stycznia 2011 roku na osiedlu Kurdwanów w Krakowie. Na ofiarę czekało tam kilkanaście osób, które przyjechały samochodami. Gdy 30-latek nadjechał autem, napastnicy ruszyli za nim w pościg. Podczas ucieczki Tomasz C. stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w budynek. Potem zaczął uciekać pieszo, usiłował schronić się w kabinie śmieciarki. Tam dopadli go napastnicy i zadali ciosy nożem, maczetą, widłami i pałkami. W wyniku odniesionych ran mężczyzna zmarł wkrótce po przewiezieniu do szpitala. Jak wynikało z ustaleń prokuratury, tłem napaści były porachunki krakowskich pseudokibiców, związanych z konkurującymi klubami. Żródło info i foto: Gazeta.pl

Jak kalabryjska mafia prała brudne pieniądze

Kalabryjska mafia prała brudne pieniądze z handlu narkotykami kupując kupony od zwycięzców włoskiej gry liczbowej SuperEnalotto. Ze zwycięskimi kuponami mafiosi zgłaszali się do kas totalizatora po odbiór wygranej. Mafiosi wyprali w ten sposób ogromne ilości pieniędzy pochodzących z przestępczej działalności. Ich wysłannicy zgłaszali się do osoby, która wygrała znaczną sumę w popularnej włoskiej grze i kupowali od niej kupon z trafnie skreślonymi liczbami; do wygranej sumy dodawali kwotę za jego odstąpienie. W rezultacie prawdziwy zwycięzca SuperEnalotto dostawał więcej niż wynosiła rzeczywista wygrana, a mafia prała przestępcze dochody. Następnie z kuponem gangsterzy zgłaszali się do organizatora gry, firmy Sisal, by odebrać rzekomo wygrane pieniądze. Żródło info i foto: Radio ZET.pl