Al-Kaida planuje krwawe ataki na Zachodzie

Ataki, mające spowodować masowe ofiary w ludziach na Zachodzie, przygotowują bojownicy Al-Kaidy w Syrii. – Najprawdopodobniej chodzi o ataki na systemy transportowe lub tzw. kluczowe cele – ostrzegł szef brytyjskiego kontrwywiadu MI5 Andrew Parker. Nazajutrz po ataku terrorystów na francuski tygodnik satyryczny „Charlie Hebdo” w Paryżu, w wyniku którego 12 osób zginęło, szef brytyjskiego kontrwywiadu ostrzegł, że atak w Wielkiej Brytanii jest bardzo prawdopodobny.

Szykują ataki?

– Grupa terrorystów z Al-Kaidy w Syrii planuje masowe ataki przeciwko Zachodowi – powiedział Parker w siedzibie MI5 w Londynie. Agencja Reutera zwraca uwagę, że szef kontrwywiadu niezwykle rzadko się wypowiada się publicznie; jego ostatnie wystąpienie miało miejsce w październiku 2013 roku. Czwartkowe przemówienie było jednak planowane jeszcze przed atakiem w Paryżu. Szef MI5 zaznaczył, że wytrawni bojownicy Al-Kaidy w Syrii mają na celu „spowodować straty w ludziach na dużą skalę, często atakując systemy transportowe lub tzw. kluczowe cele” na Zachodzie.

Płonne nadzieje?

Wydaje się – jak wskazuje Reuters – że po zabiciu szefa Al-Kaidy Osamy bin Ladena, przez amerykańskie siły specjalne w Pakistanie w 2011 r., zagrożenie dla Zachodu ze strony tej siatki terrorystycznej zmalało na przestrzeni ostatnich lat. Ale – jak pisze dalej Reuters – służby wywiadowcze w Stanach Zjednoczonych i Europie są zaniepokojone, że w targanej wojną Syrii pojawili się bojownicy Al-Kaidy z Pakistanu. Niektórzy analitycy wywiadu twierdzą, że może to być elementem spisku mającego na celu przygotowanie poważnego ataku na Zachodzie. Poważne ostrzeżenie z ust jednego z najbardziej wpływowych szefów wywiadów na Zachodzie odzwierciedla – jak zaznacza Reuters – rosnące zaniepokojenie wśród zachodnich przywódców politycznych i ich arabskich sojuszników w sprawie zagrożenia ze strony różnych grup bojowników w Syrii i Iraku.

Podróż ekstremistów

Szef MI5 poinformował, że do Syrii podróżowało około 600 brytyjskich ekstremistów. Wielu z nich przyłączyło się do dżihadystycznej organizacji zbrojnej Państwo Islamskie, która przejęła kontrolę nad znacznymi terenami w Syrii i Iraku i ustanowiła tam kalifat.– Mamy do czynienia z bardzo poważnym poziomem zagrożenia, które jest trudne do zwalczania – powiedział Parker, który zdecydowanie opowiedział się za większymi uprawnieniami służb w kwestii nadzoru komunikowania się terrorystów w internecie. Podkreślił, że służby bezpieczeństwa potrzebują dostępu do takiej komunikacji.

Ważne serwisy

Serwisy społecznościowe takie jak Twitter i Facebook są tak ważne dla bojowników, że firmy internetowe powinny dać służbom bezpieczeństwa większy dostęp do ich sieci – mówił w zeszłym roku szef brytyjskiej agencji wywiadu elektronicznego GCHQ Robert Hannigan.
Żródło info i foto: TVP.info

W Turcji zatrzymano 30-stu domniemanych członków Al-Kaidy

30 osób podejrzanych o przynależność do Al-Kaidy zostało zatrzymanych przez turecką policję – informuje RMF.fm
Domniemani terroryści zostali zatrzymani podczas zakrojonej na szeroką skalę operacji w mieście Eskisehir na zachodzie kraju.
Niedawno tureckie media podawały, że władze w Ankarze otrzymały ostrzeżenie od Amerykanów. CIA podejrzewała, że islamscy terroryści przygotowują ataki na zagraniczne placówki w Turcji.
Turecka policja regularnie dokonuje zatrzymań w środowiskach islamistów mających powiązania z Al-Kaidą. Komórka tej organizacji terrorystycznej w Turcji przyznała się do serii zamachów w Stambule w listopadzie 2003 r. na synagogi, konsulat Wielkiej Brytanii i brytyjski bank, gdzie w sumie zginęły 63 osoby.
Zródlo info: RMF.fm