Roman Polański przegrał proces

Roman Polański przegrał we wtorek proces sądowy o przywrócenie go do Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej, z której został usunięty w maju 2018 roku w związku z zarzutami o przestępstwo seksualne. Reżyser prawdopodobnie nie będzie odwoływał się od wyroku.

Składając w kwietniu 2019 roku pozew do sądu Polański argumentował, że przyznająca Oscary Akademia odmówiła mu należytego dochodzenia w sprawie oskarżeń i działała wbrew swojemu regulaminowi. Wcześniej reżyser bezskutecznie odwoływał się od decyzji usuwającej go z szeregów Akademii.

Sędzia Sądu Najwyższego w Los Angeles Mary H. Strobel napisała w orzeczeniu, że Polański „miał możliwość przedstawienia Akademii wszelkich dowodów, które uznał za istotne”, w tym obszernej opinii swojego adwokata i nagrań wideo.

Reżyser nie był obecny w sądzie, bo od czasu ucieczki ze Stanów Zjednoczonych jest poszukiwany listem gończym i w razie powrotu niemal na pewno zostałby skazany na wieloletnie więzienie. W czasie rozprawy reprezentowali go prawnicy – podaje Onet.

Cieszymy się, że sąd potwierdził, iż procedury Akademii wobec pana Polańskiego były uczciwe i rozsądne – stwierdziła Akademia w oświadczeniu po wtorkowym orzeczeniu sądu. Zdaniem adwokata Polańskiego Harlanda Brauna reżyser prawdopodobnie nie odwoła się od wyroku. Nie ma takiego zamiaru. On po prostu chce być traktowany uczciwie – powiedział Braun.
Źródło info i foto: RMF24.pl

Turcja: Tysiące zatrzymanych po nieudanej próbie puczu

Po nocnym nieudanym puczu wojskowym trwają masowe aresztowania buntowników. Zatrzymano prawie trzy tysiące żołnierzy oraz nakazano aresztowanie niemal trzech tysięcy sędziów i prokuratorów. Prezydent Recep Tayyip Erdogan zapowiedział surowe kary, nie wykluczył rozważenia przywrócenia kary śmierci za zdradę.

2839 żołnierzy, w tym wysokich rangą oficerów, aresztowano w związku z nieudaną próbą puczu w Turcji – poinformował premier tego kraju Binali Yildirim.

reklama

Turecka policja zatrzymała również około 100 żołnierzy w bazie lotniczej Incirlik na południowym wschodzie kraju – poinformowały źródła w tureckich władzach bezpieczeństwa. Dostęp do samej bazy został odcięty. – Władze lokalne zakazały ruchu do i z bazy lotniczej Incirlik – głosi informacja zamieszczona na stronie internetowej konsulatu. Odcięto tam również dostawy prądu.

To właśnie z tej bazy korzystają siły powietrzne USA do przeprowadzania uderzeń na bojowników Państwa Islamskiego w Syrii i Iraku. Stacjonują tam również przeznaczone do zadań rozpoznawczych niemieckie myśliwce Tornado wraz z samolotem-cysterną.

Tureckie władze nakazały też aresztowanie 2745 sędziów i prokuratorów – poinformowała prywatna turecka telewizja NTV. Wcześniej podała ona, że Wysoka Rada Sędziów i Prokuratorów (HSYK) usunęła wszystkie te osoby z zajmowanych stanowisk.

Zwolniono także pięciu członków HSYK – poinformowała turecka państwowa agencja prasowa Anatolia. Licząca 22 osoby HSYK jest organem dyscyplinarnym tureckiego wymiaru sprawiedliwości.
Żródło info i foto: Dziennik.pl

To 15. egzekucja kobiety. Lisa Coleman została stracona za pomocą śmiertelnego zastrzyku

17 września (środa) 2014 roku w stanie Teksas stracono za pomocą śmiertelnego zastrzyku Lisę Coleman. Amerykanka została skazana za zabójstwo 9-letniego syna swojego partnera w 2004 r. Lisa Coleman jest 15. kobietą, wobec której zastosowano karę śmierci od momentu jej przywrócenia w USA w 1976 roku.
Żródło info i foto: wp.pl

Afganistan: wrócą kary kamieniowania i chłosty?

Przywrócenie kar za cudzołóstwo chcą zaproponować urzędnicy z afgańskiego ministerstwa sprawiedliwości. Pracują właśnie nad nowym kodeksem karnym. Dwanaście lat po obaleniu talibów ustanowiony przez Zachód rząd w Kabulu przywraca dawne prawa i praktyki wynikające z muzułmańskiej wiary i afgańskiej tradycji. Według brytyjskiej gazety „Guardian” o karaniu cudzołożników przez kamienowanie lub chłostę mówi 21. artykuł opracowywanego w ministerstwie nowego kodeksu. Kamienowanie miałoby odbywać się w miejscach publicznych. Poza cudzołóstwem, kamienowaniem karane mają być także wszystkie inne występki uznane przez sędziów za niemoralne. Pod kategorię tę podpadną z całą pewnością pozamałżeńskie stosunki seksualne. Żródło info i foto: Radio ZET.pl

Abp Juliusz Peatz nie został rehabilitowany

Restrykcje nałożone na abp. Juliusza Paetza nie zostały zdjęte – zapewnił Watykan. Również polscy biskupi dementują doniesienia dotyczące przywrócenia arcybiskupa do posługi. Wcześniej media informowały, że emerytowany metropolita poznański uzyskał w Watykanie cofnięcie nałożonych na niego zakazów. – „Bezpodstawne jest mówienie w tym przypadku o rehabilitacji” – powiedział rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi, cytowany przez agencję Ansa. Odniósł się w ten sposób do rozgłosu, jaki nadano sprawie byłego metropolity poznańskiego we włoskich mediach. Abp Paetz został zdymisjonowany w 2002 roku w związku z zarzutami molestowania seksualnego seminarzystów. Żródło info i foto: TVP.info