Nowe szczegóły akcji ABW przeciw Rosjankom

Kolejne szczegóły dotyczące akcji ABW przeciw Rosjankom prowadzącym działania hybrydowe wymierzone w Polskę.

W piątek ABW poinformowała o zatrzymaniu Jekateriny C., Rosjanki, które przebywając na terenie Polski od 2013 roku, prowadziła działania hybrydowe przeciwko Polsce. Z kolei w czwartek po popołudniu Straż Graniczna zatrzymała obywatelkę Federacji Rosyjskiej i Cypru Anastazję Z. Jest to osoba, która była w grupie czterech osób objętych zakazem wjazdu na terytorium RP.

Jak poinformował Stanisław Żaryn, rzecznik koordynatora ds. służb specjalnych, Anastazja Z. miała prowadzić działania zachęcające do propagowania rosyjskiej wersji historii i utrudniania prowadzenia polityki historycznej przez państwo Polskie. Zatrzymana Rosjanka była w bezpośrednim kontakcie z organizacjami prorosyjskimi w Polsce.

Jak ustalił portal Niezależna.pl, Jekateria C. w Polsce funkcjonowała jako Katarzyna Cywilska. „Wydalone z Polski osoby inspirowały w Polsce działalność prokremlowskiego Stowarzyszenia Kursk – znanego głównie z akcji w obronie sowieckich pomników. Inicjatywy te szeroko nagłaśniają rosyjskie media” – czytamy doniesienia portalu.

„Celem Wspólnoty jest rekonstrukcja / odbudowa wojskowej i zabytków i atrakcji kulturalnych na terenie dzisiejszej Polski. Jak również skutecznej pomocy dla samorządów w zakresie opieki i nadzoru w miejscach pamięci o różnych bitwach wojskowych, pomników chwały wojskowej i innych zabytków pod ochroną państwa polskiego” – tak działalność stowarzyszenia została opisana na jego stronie internetowej.
Źródło info i foto: doRzeczy.pl

19 Rosjanek skazanych na dożywocie w Iraku

Trybunał w Bagdadzie powołany do sądzenia terrorystów skazał w niedzielę na dożywocie za przyłączenie się w Iraku do ugrupowania Państwo Islamskie 19 obywatelek Rosji. Identyczne wyroki otrzymało sześć kobiet z Azerbejdżanu i cztery z Tadżykistanu.

Jak pisze agencja AFP, wszystkie oskarżone były identycznie ubrane, miały na sobie czarne szaty założone na czerwone bluzki, a na głowach czarne chusty. Uczestniczyły w rozprawie sądowej wraz ze swymi dziećmi. Sąd porozumiewał się z nimi za pomocą wykładowcy języka rosyjskiego z uniwersytetu w Bagdadzie.

„Nie wiedziałam, że znajdujemy się w Iraku. Pojechałam z moim mężem i z dziećmi do Turcji, aby tam zamieszkać, a po jakimś czasie odkryłam raptem, że jesteśmy w Iraku” – zeznała jedna z oskarżonych. Inne podawały za nią podobne wyjaśnienie. Sędzia prowadzący rozprawę poinformował, że jedna z oskarżonych imieniem Mariana była wcześniej chrześcijanką, podobnie jak jej mąż, ale oboje przeszli na islam. Pozostałe oskarżone od początku były muzułmankami.

„Kontaktujemy się z rodzinami osądzonych, aby poinformować ich o przebiegu rozprawy” – powiedział korespondentowi AFP rosyjski dyplomata obecny na procesie.

Wyroki wydane przez bagdadzki trybunał podlegają apelacji.
Źródło info i foto: interia.pl

Zatrzymano 23-letnią agentkę rosyjskiego wywiadu

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała w środę o zatrzymaniu agentki rosyjskiego wywiadu oraz dywersanta, który wraz z grupą podległych mu ludzi planował zajęcie elektrowni wodnej w Nowej Kachowce na południu kraju. Do zatrzymania Rosjanki i obywatela Ukrainy planującego atak na elektrownię doszło we wtorek – podało biuro prasowe SBU w Kijowie. Resort poinformował, że zatrzymana Rosjanka to 23-letnia Marija Koleda, która pracuje w rosyjskich służbach specjalnych, a jej zadaniem była „destabilizacja sytuacji w południowych obwodach Ukrainy”. Żródło info i foto: interia.pl

Lekarka ze statku Greenpeace’u wyszła za kaucją

Sąd w Petersburgu zadecydował wczoraj o zwolnieniu za kaucją lekarki Jekatieriny Zaspy – Rosjanki, która była wśród 30 osób zatrzymanych na statku Greenpeace na Morzu Barentsa. Zostanie ona zwolniona za kaucją w wys. 2 mln rubli (ok. 45 tys. euro). Zaspa znajdowała się, jak wyjaśniają agencje, jako lekarz okrętowy na pokładzie statku Greenpeace „Arctic Sunrise”. O decyzji sądu powiadomił Greenpeace w komunikacie na Twitterze. Wcześniej inny sąd w Petersburgu przedłużył o trzy miesiące działaczowi Greenpeace’u – obywatelowi Australii Colinowi Russellowi. Dwa sądy w mieście nad Newą rozpatrują obecnie wnioski Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej o przedłużenie aresztowania ekologów, zatrzymanych we wrześniu. Żródło info i foto: Gazeta.pl