Skazano mężczyzn odpowiedzialnych za wykorzystywanie seksualne 14-latki

Na kary od 2 do 3 lat więzienia skazał w czwartek Sąd Okręgowy w Białymstoku czterech młodych mężczyzn oskarżonych o to, że w 2018 roku wykorzystywali seksualnie 14-letnią dziewczynę. W zarzutach jest mowa o odurzaniu nastolatki substancjami psychotropowymi. Wyrok nie jest prawomocny.

Według aktu oskarżenia, przynajmniej kilka razy w 2018 roku 14-latka została doprowadzona do obcowania płciowego, wcześniej podano jej do zażycia środki psychotropowe. W przypadku jednego z mężczyzn, zarzut obejmował też nawiązanie z dziewczyną kontaktu przez komunikator internetowy i groźby, że jej nagie zdjęcia trafią do mediów społecznościowych; w ten sposób zmusił on nastolatkę do spotkania.

Skazani mają 25-27 lat, jeden z nich – od zatrzymania w lipcu 2019 roku do stycznia 2020 roku – był aresztowany. Oprócz kar więzienia, sąd orzekł zadośćuczynienie (w łącznej kwocie 50 tys. zł), 5-letnie zakazy zbliżania się do pokrzywdzonej na mniej niż 50 metrów i jakiegokolwiek kontaktowania się z nią, również 5-letnie zakazy wykonywania wszelkich zawodów lub działalności związanej z wychowaniem, leczeniem, edukacją małoletnich lub opieką nad nimi.

Ze względu na charakter sprawy i ochronę dóbr osobistych dziewczyny, proces przed sądem okręgowym odbywał się z pełnym wyłączeniem jawności, wcześniej również prokuratura nie ujawniała mediom szczegółów aktu oskarżenia. W czwartek jawna była jedynie sentencja wyroku oraz część ogólna jego uzasadnienia.

Sędzia Wiesław Żywolewski podkreślał, że – choć sprawa była trudna i skomplikowana od strony dowodowej – to nie ma wątpliwości, iż oskarżeni popełnili zarzucane im przestępstwa. Zwracał uwagę, że kluczowa była ocena wiarygodności zeznań 14-latki.
Źródło info i foto: se.pl

Policjanci aresztowali grupę pseudokibiców

Siedem osób podejrzanych o wprowadzanie do obrotu znacznych ilości środków odurzających i substancji psychotropowych zatrzymali policjanci z CBŚP. Dwie osoby wpadły w ręce policjantów podczas transakcji narkotykowej. Członkowie grupy wywodzą się ze środowiska pseudokibiców powiązanych z krakowskim klubem sportowym. Śledztwo, w którym występuje już kilkudziesięciu podejrzanych, prowadzi Prokuratura Okręgowa w Krakowie.

Policjanci Centralnego Biura Śledczego Policji z Krakowa prowadzą, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Krakowie, czynności dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie wywodzą się ze środowiska pseudokibiców powiązanych z krakowskim klubem sportowym. Z ustaleń śledczych wynika, że narkotyki trafiały do Polski, a także były przemycane poza granice kraju, a następnie rozprowadzane w znacznych ilościach na terenie niemal całej Europy.

W wyniku szeroko zakrojonych działań, w dniach 15 i 17 stycznia 2018 r. na terenie woj. małopolskiego i śląskiego przeprowadzono wspólnie z funkcjonariuszami SPAP w Krakowie, SPAP w Katowicach, SPAP w Rzeszowie oraz SPAP w Kielcach akcję, podczas której zatrzymano 7 osób. 15 stycznia na terenie Wieliczki zatrzymano dwie osoby tuż po transakcji narkotykowej, a 17 stycznia dokonano zatrzymania kolejnych 5 osób, w tym 38 letniego Pawła Ł. ps. Master.

Na podstawie zgromadzonego materiału śledztwa prokurator prowadzący sprawę przedstawił 6 osobom zarzuty związane z udziałem w zorganizowanej grupie przestępczej, a także wprowadzaniem do obrotu znacznych środków odurzających i substancji psychotropowych, natomiast 1 osobie ogłoszono zarzuty wprowadzania do obrotu znacznych ilości środków odurzających.

Sąd Rejonowy dla Krakowa – Śródmieścia na wniosek Prokuratury Okręgowej w Krakowie zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania wobec wszystkich zatrzymanych osób.

Podczas przeszukań policjanci zabezpieczyli środki odurzające i psychotropowe w postaci marihuany, ponad 1000 tabletek MDMA oraz narkotykami syntetyczne. Zabezpieczono również mienie majątkowe na poczet przyszłych kar o łącznej wartości 1,5 miliona złotych.

Dotychczas w prowadzonej przez grupę śledczą powołaną przez Komendanta Głównego Policji sprawie zatrzymano 24 podejrzanych, z których 16 zostało aresztowanych, w toku czynności zabezpieczono łącznie narkotyki tj.: 21 kg marihuany, ponad 2,5 kg amfetaminy, 45 litrów żywicy konopi, kokainę, broń palną, ładunki wybuchowe oraz zabezpieczono majątek podejrzanych o łącznej wartości 3,7 mln zł.
Źródło info i foto: Policja.pl

Poszukiwany przez policję

Funkcjonariusze CBŚP poszukują nieznanego mężczyzny do sprawy narkotykowej nadzorowanej przez Prokuraturę Okręgową w Gdańsku. Ktokolwiek może pomóc w ustaleniu personaliów tego człowieka, bądź ma informacje na temat jego pobytu proszony jest o kontakt na numer telefonu 058-32-14-529. Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji prowadzą pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Gdańsku sprawę poszukiwawczą dotyczącą nieznanego mężczyzny zamieszanego w sprawę narkotykową. W maju tego roku, nieznany mężczyzna, brał udział w transakcji narkotykowej w okolicach miejscowości Chojnów, podczas której przekazał ustalonej osobie torbę, w której znajdowały się znaczne ilości środków odurzających, w tym marihuana, substancje psychotropowe i tabletki MDMA.

Rysopis poszukiwanego:

Wiek około 50 lat, średniej budowy ciała, wzrost około 180 cm, twarz owalna i opalona, siwe włosy, łysina czołowa, siwe, sumiaste wąsy, okulary. Mężczyzna był ubrany w granatową kurtkę typu „wiatrówka”, krótkie, jeansowe spodnie i niebieskie buty. Poszukiwany poruszał się w charakterystyczny sposób – tak jakby chodził na palcach. Wszystkie osoby, które mogą przekazać informacje dotyczące tej osoby proszone są o kontakt w godzinach między 7:30 a 15:30 telefonując na numer 058-32-14-529.
Żródło info i foto: Policja.pl

Produkowali amfetaminę

Stołeczni policjanci zlikwidowali nielegalnie działającą wytwórnię substancji psychotropowych. Funkcjonariusze zabezpieczyli m.in. półprodukty służące do produkcji narkotyków, z których można było wytworzyć około 65 kg amfetaminy. W ręce funkcjonariuszy wpadli dwaj mężczyźni podejrzewani o produkcję tych substancji.

Stróże prawa wpadli na trop mężczyzn najprawdopodobniej zajmujących się produkcją amfetaminy na dużą skalę. Z informacji, jakimi dysponowali, wynikało, że na terenie posesji znajdującej się w jednej z miejscowości w gminie Wieliszew może działać nielegalna wytwórnia substancji psychotropowych. W trakcie czynności policjanci zabezpieczyli trzy działające linie do produkcji środków odurzających oraz półprodukty służące do produkcji narkotyków, z których można by wyprodukować około 65 kg amfetaminy przeznaczonej do sprzedaży hurtowej.

Funkcjonariusze zatrzymali dwóch mężczyzn, mieszkańców Warszawy, w wieku 28 i 57 lat. Obaj podejrzewani są o usiłowanie produkcji znacznej ilości substancji psychotropowych.

Mężczyźni usłyszeli już zarzuty z art. 53 §1 i 2 oraz art. 54 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, za co może im grozić do 15 lat pozbawienia wolności. Sąd zastosował wobec obu zatrzymanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 2 miesięcy. 28-latek był już w przeszłości notowany za przestępstwa narkotykowe. Sprawa ma charakter rozwojowy, a policjanci nie wykluczają dalszych aresztowań. Na wideo możecie zobaczyć, jak wygląda „linia produkcyjna” amfetaminy.
Żródło info i foto: wp.pl

Bruksela walczy z narkotykami i dopalaczami

Bruksela ma plan walki z narkotykami. Propozycja, która ogłosiła właśnie Komisja Europejska obejmuje także dopalacze, o co apelowała Polska. Przepisy, które teraz obowiązują są sprzed 6-ściu lat i nie nadążają za zmieniającą się rzeczywistością. Nowe substancje psychotropowe pojawiają się w błyskawicznym tempie. W zeszłym roku Unia zidentyfikowała rekordową liczbę 41 takich substancji. Nowe reguły pozwolą na szybkie wprowadzenie tymczasowego unijnego zakazu produkcji i sprzedaży dopalaczy, także przez internet.
„Reakcja Europy wobec narkotyków musi być jednoznaczna i zdecydowana. Musimy przerwać dostawy i zmniejszyć popyt, także poprzez stosowanie odstraszających sankcji karnych” – mówiła Viviane Reding, unijna komisarz do spraw sprawiedliwości. Żródło info i foto: Radio ZET.pl

Produkowali substancje psychotropowe

Policjanci stołecznego Wydziału do walki z Narkotykami zatrzymali 7 członków grupy zajmującej się wytwarzaniem i wprowadzaniem do obrotu substancji psychotropowych. Zatrzymani to mężczyźni w wieku od 17 do 39 lat. Najprawdopodobniej będą odpowiadali za wprowadzanie do obrotu znacznej ilości substancji psychotropowych. Grozi za to kara do 10 lat pozbawienia wolności. Działania operacyjne funkcjonariuszy Wydziału do walki z Narkotykami KSP doprowadziły do zatrzymania 7 osób, które zajmowały się wytwarzaniem, a następnie wprowadzaniem do obrotu substancji psychotropowych. W rozbiciu grupy uczestniczyli policjanci stołecznego Wydziału Realizacyjnego. Zatrzymani to: 27-letni Michał W., 17-letni Krystian A., 31-letni Paweł I., 26-letni Michał S., jego rówieśnik Rafał G., 21-letni Emilian J. oraz 39-letni Andrzej B. Żródło info i foto: Policja.pl