Zaginiona dziennikarka z Krymu przebywa w areszcie. Była torturowana przez Rosjan

Krymska dziennikarka i pielęgniarka Iryna Daniłowycz, która zaginęła pod koniec kwietnia, została zatrzymana przez rosyjskie służby bezpieczeństwa i była przez nie torturowana – podała w sobotę organizacja praw człowieka KrymSOS. Według ukraińskiej rzeczniczki praw człowieka Ludmyły Denisowej kobieta przebywa obecnie w areszcie śledczym w Symferopolu na Półwyspie Krymskim.

Daniłowycz była przetrzymywana w budynku zajmowanym przez FSB przez pierwsze osiem dni od zaginięcia. Funkcjonariusze przeprowadzali na niej testy przy pomocy wykrywacza kłamstw i grozili, że „wywiozą ją do lasu”, jeśli ukryje przed nimi jakąś informację. W tym czasie dostawała żywność raz dziennie. W zamian za uwolnienie kazano jej podpisać kilka czystych kartek papieru. Gdy kobieta to zrobiła, przekazano jej, że w jej torbie rzekomo odnaleziono 200 gramów materiałów wybuchowych. Daniłowycz grozi za to od sześciu do ośmiu lat więzienia oraz grzywna w wysokości do 100 tys. rubli (blisko 6,9 tys. złotych).

Takie traktowanie można uznać za torturę – podkreśla KrymSOS. Jak wyjaśnia, tortury mogą obejmować celowe zadawanie silnego bólu, wywoływanie cierpienia fizycznego lub emocjonalnego w celu uzyskania informacji lub przyznania się do winy. Przed zaginięciem Daniłowycz rozpowszechniała na Krymie prawdziwe informacje o rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Zdaniem ukraińskiej rzeczniczki praw człowieka zaginięcia i nękanie działaczy i dziennikarzy są na półwyspie na porządku dziennym.
Źródło info i foto: Dziennik.pl

Florencja: kobieta ukrzyżowana pod mostem

Florencja żyje w strachu przed seryjnym mordercą kobiet po tym, jak rowerzysta odkrył ciało ukrzyżowanej ofiary na przedmieściach miasta. Włoska policja wiąże zabójstwo z podobną sprawą sprzed roku. Ciało kobiety znaleziono pod przęsłem mostu autostrady. Przed śmiercią ofiara była torturowana. Według policji to 26-letnia obywatelka Rumunii. Zabójca przywiązał ją do belki i ukrzyżował. Do podobnej próby zabójstwa doszło we Florencji przed rokiem. 46-letnia prostytutka jednak przeżyła atak. Policja oprócz sprawy z przed roku ponownie bada podobne morderstwa z ostatnich 10 lat. Zdaniem śledczych nie można jeszcze powiedzieć, czy ich autorem była ta sama osoba, czy jest to naśladowca. Żródło info i foto: TVP.info