Bohater najgłośniejszego seksskandalu w polskim Kościele odprawi mszę na 1050-lecie chrztu Polski

Jako pierwsza o możliwym udziale arcybiskupa Paetza w uroczystej mszy świętej z okazji obchodów 1050. rocznicy przyjęcia chrztu przez Polskę poinformowała Monika Olejnik. Dziennikarka napisała, że „podobno na mszy będzie obecny znany z kuszenia kleryków abp Juliusz Paetz. Niewykluczone, że będzie koncelebrował mszę”. Później o tę sprawę w rozmowie Radia Zet zapytała marszałka Senatu. – Politycy Platformy Obywatelskiej też zadają to pytanie, szukają pretekstu. Ja im mówię: idźcie do Episkopatu i się dowiedzcie – powiedział Olejnik Stanisław Karczewski.

Za jego radą poszli dziennikarze portalu epoznan.pl, którzy swoimi wątpliwościami podzielili się z rzecznikiem kurii. Ksiądz Maciej Szczepaniak wyjaśnił im, że mszę koncelebrować będą wraz z legatem papieskim: „nuncjusz apostolski Celestino Migliore, kardynałowie Stanisław Dziwisz, Kazimierz Nycz, Zenon Grocholewski i Henryk Gulbinowicz, przedstawiciele episkopatów Europy, wszyscy polscy biskupi diecezjalni, kapłani kapituły metropolitalnej, biskupi pomocniczy i biskupi seniorzy”.

„Obłuda i bezczelność”

Do tej ostatniej kategorii zalicza się abp Paetz, więc wszystko wskazuje na to, że i on poprowadzi uroczystą mszę. To oczywiście nie podoba się obserwatorom. „Żaden szanujący się człowiek nie weźmie udziału w tej manifestacji obłudy i bezczelności” – napisał na Twitterze Leszek Jażdżewski redaktor naczelny czasopisma „Liberte!” „Ten moment, kiedy Kościół widzi źdźbło w oku bliźniego, a w swoim belki nie dostrzega” – to natomiast opinia dziennikarza „Rzeczpospolitej” Jacka Nizinkiewicza.

Interwencja Watykanu

Problemy abp Paetza zaczęły się po tym, jak w 2002 roku oskarżono go o seksualne molestowanie młodych poznańskich kleryków. Duchowny zaprzeczał, ale jednocześnie zrezygnował z pełnienia funkcji metropolity poznańskiego. Ostatecznie sprawa trafiła przed najwyższą kościelną instancję.

Sprawujący wówczas władzę w Stolicy Apostolskiej Jan Paweł II zlecił szczegółowe zbadanie kwestii Paetza. Po tym śledztwie Watykan wydał mu zakaz udzielania sakramentów święceń i bierzmowania, głoszenia kazań, konsekrowania kościołów i ołtarzy, a także przewodniczenia publicznym uroczystościom.
Żródło info i foto: Gazeta.pl

Aresztowano 23 członków mafii

23 członków mafii, którzy zebrali się na obiedzie, na którym miała się odbyć uroczysta „koronacja” trzech pretendentów do tytułu „ojca chrzestnego”, zostało aresztowanych. Rosyjscy mafiozi muszą wybrać następcę słynnego „Dziada Chasana”, zamordowanego przez strzelca wyborowego w centrum Moskwy. Spotkanie w restauracji w podmoskiewskiej miejscowości Nikolina Gora – jak poinformowało rosyjskie MSW – zostało zwołane po tym, gdy w połowie miesiąca zmarł ojciec chrzestny rosyjskiej mafii, 75-letni Asłan Usojan, zwany „Died Chasan” (dziadek Chasan), zamordowany przez strzelca wyborowego w samym śródmieściu Moskwy. Usojan pozostawił po sobie puste miejsce na szczycie rosyjskiej mafii. Żródło info i foto: tvn24.pl