Roman Polański przegrał proces

Roman Polański przegrał we wtorek proces sądowy o przywrócenie go do Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej, z której został usunięty w maju 2018 roku w związku z zarzutami o przestępstwo seksualne. Reżyser prawdopodobnie nie będzie odwoływał się od wyroku.

Składając w kwietniu 2019 roku pozew do sądu Polański argumentował, że przyznająca Oscary Akademia odmówiła mu należytego dochodzenia w sprawie oskarżeń i działała wbrew swojemu regulaminowi. Wcześniej reżyser bezskutecznie odwoływał się od decyzji usuwającej go z szeregów Akademii.

Sędzia Sądu Najwyższego w Los Angeles Mary H. Strobel napisała w orzeczeniu, że Polański „miał możliwość przedstawienia Akademii wszelkich dowodów, które uznał za istotne”, w tym obszernej opinii swojego adwokata i nagrań wideo.

Reżyser nie był obecny w sądzie, bo od czasu ucieczki ze Stanów Zjednoczonych jest poszukiwany listem gończym i w razie powrotu niemal na pewno zostałby skazany na wieloletnie więzienie. W czasie rozprawy reprezentowali go prawnicy – podaje Onet.

Cieszymy się, że sąd potwierdził, iż procedury Akademii wobec pana Polańskiego były uczciwe i rozsądne – stwierdziła Akademia w oświadczeniu po wtorkowym orzeczeniu sądu. Zdaniem adwokata Polańskiego Harlanda Brauna reżyser prawdopodobnie nie odwoła się od wyroku. Nie ma takiego zamiaru. On po prostu chce być traktowany uczciwie – powiedział Braun.
Źródło info i foto: RMF24.pl

Harvey Weinstein został usunięty z Amerykańskiej Akademii Filmowej w związku z zarzutami

W związku z zarzutami o molestowanie seksualne producent filmowy Harvey Weinstein został wykluczony z Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej, znanej przede wszystkim z dorocznych uroczystości wręczania prestiżowych nagród filmowych – Oscarów.

O natychmiastowym wykluczeniu Weinsteina zdecydował przytłaczającą większością głosów 54-osobowy zarząd Akademii Filmowej, w skład którego wchodzą m.in. laureaci Oscarów Steven Spielberg, Tom Hanks i Whoopi Goldberg.

„To jest nasz wyraźny przekaz, że w naszej branży skończyła się już era molestowania seksualnego w miejscu pracy” – podkreślił zarząd Akademii w oświadczeniu wydanym po nadzwyczajnym posiedzeniu w Los Angeles.

W ostatnich dniach wiele kobiet współpracujących z Weinsteinem oskarżyło go o molestowanie seksualne, m.in. takie gwiazdy kina jak Ashley Judd, Angelina Jolie, Gwyneth Paltrow, Heather Graham, Kate Beckinsale i Lea Seydoux. Aktorka Rose McGowan oskarżyła producenta filmowego o gwałt.

Od Weinsteina zdystansowało się wielu jego kolegów i koleżanek z branży filmowej, m.in. Ryan Gosling, Tom Hanks, Leonardo DiCaprio i Meryl Streep. Reżyser Michael Moore, który współpracował z Weinsteinem przy filmie dokumentalnym „Fahrenheit 9/11”, zaapelował w piątek o stworzenie „świata bez Weinsteina” i nazwał go „socjopatą”, któremu przez wiele lat udawało się potajemnie wykorzystywać seksualnie kobiety.

Filmy, których był producentem, zdobyły w sumie ponad 80 Oscarów, w tym pięć w kategorii najlepszy film. Osobiście Weinstein został uhonorowany Oscarem za film „Zakochany Szekspir” jako najlepszy producent.
Źródło info i foto: wp.pl

Policja otworzyła dworzec w Londynie. Usunięto ładunek

Brytyjska policja we wtorek otworzyła dworzec autobusowy Victoria Station w Londynie i pobliskie ulice, które wcześniej zostały zamknięte z powodu podejrzanego pakunku. Wśród zamkniętych ulic była Buckingham Palace Road – powiedział rzecznik londyńskiej policji.

„Pakunek z Victoria Coach Station, o którym informowano, został usunięty. Nie znaleziono w nim nic podejrzanego. Dziękujemy za cierpliwość” – napisała londyńska policja na Twitterze. Do zamknięcia dworca doszło kilkanaście godzin po zamachu w Manchesterze, w którym zginęły co najmniej 22 osoby, w tym dzieci. Doszło do niego tuż po koncercie amerykańskiej gwiazdy Ariana Grande.
Źródło info i foto: polsatnews.pl

Osama Bin Laden usunięty z listy ONZ

Blisko dwa lata po śmierci komisja Rady Bezpieczeństwa ONZ wykreśliła byłego przywódcę Al-Kaidy, Osamę bin Ladena z listy osób objętych sankcjami. Wciąż jednak w mocy pozostają restrykcje dotyczące środków finansowych islamskiego ekstremisty. Bin Laden objęty był zakazem podróżowania, a także sankcjami finansowymi od 25 stycznia 2001 roku. Amerykańskie siły specjalne zastrzeliły go 2 maja 2011 roku w czasie akcji przeprowadzonej w Pakistanie. Żródło info i foto: tvn24.pl

„Kulawy” zasnął na sali rozpraw

Na łączną karę dożywocia skazał Sąd Okręgowy w Elblągu Jana R., ps. „Kulawy” – przywódcę jednego z najgroźniejszych polskich gangów. Sąd uznał go za winnego m.in. zlecenia zabójstwa dwóch osób. Wraz z „Kulawym” odpowiadało 15 osób, w tym jego żona.
Sam Jan R., który z powodu niepełnosprawności i chorób na salę rozpraw został dowieziony na szpitalnym łóżku (tak się działo przez cały proces – przyp. red.), podczas ogłaszania wyroku zasnął, a nawet zaczął chrapać. Sędzia sprawozdawca na chwilę przerwał ogłaszanie wyroku i ostrzegł, że jeśli Jan R. znowu zacznie głośno chrapać, zostanie usunięty z sali rozpraw. Chwilę później doszło do incydentu. Jan R. zaczął krzyczeć, że akt oskarżenia jest fałszywy i sędzia Władysław Kizyk nakazał usunięcie go z sali rozpraw. Po blisko 3 godzinach sąd zakończył odczytywanie sentencji wyroku i rozpoczął jego ustne uzasadnienie. Żródło info i foto: RMF24.pl

Ratko Mladić usunięty z sali

Były dowódca Serbów bośniackich gen. Ratko Mladić, oskarżony o zbrodnie wojenne, został usunięty z sali rozpraw trybunału haskiego, gdy odmówił zadeklarowania, czy przyznaje się do winy i przeszkadzał w odczytaniu zarzutów. Zgodnie z obowiązującą w takich wypadkach procedurą sędzia sam złożył w imieniu oskarżonego deklarację, że nie przyznaje się on do winy w sprawie każdego z 11 stawianych mu zarzutów. Mladić, oskarżony m.in. o ludobójstwo w okresie wojny w Bośni i Hercegowinie (1992-1995), groził wcześniej, że zbojkotuje drugie przesłuchanie przed onzetowskim trybunałem ds. zbrodni wojennych w byłej Jugosławii, jednak ostatecznie pojawił się na sali. Żródło info i foto: rp.pl

Ujęty sprawca przecieku

Policja zatrzymała młodego mężczyznę podejrzanego o zamieszczenie testów egzaminów gimnazjalnych w internecie – poinformowała TVP Info. Nieoficjalnie wiadomo, że jest to mieszkaniec Warszawy. Liczba osób, które mogły mieć dostęp do pytań i odpowiedzi była ograniczona, gdyż konieczna była znajomość hasła do pliku. Przeciek nie spowoduje anulowania wyników egzaminu humanistycznego. Dziś gimnazjaliści piszą test matematyczno-przyrodniczy. Plik z pytaniami i odpowiedziami umieszczony na amerykańskiej stronie internetowej został usunięty – informuje Szef Centralnej Komisji Egzaminacyjnej prof. Krzysztof Konarzewski. Na razie nic nie wskazuje, by przeciek dotyczył także egzaminu matematyczno-przyrodniczego dla gimnazjalistów.
– „Do wycieku doszło w bardzo ograniczonym zakresie” – zaznaczył w TVP Info Konarzewski.
Żródło info: TVP.info