Francja: Zabójca nauczyciela zapłacił uczniom ok. 350 euro za wskazanie ofiary

Zabójca nauczyciela historii Samuela Paty’ego zidentyfikował go tylko dzięki pomocy dwóch licealistów, w wieku 14 i 15 lat, którzy wskazali mu ofiarę w zamian za 300-350 euro – potwierdził w środę francuski prokurator ds. terroryzmu Jean-Francois Ricard.

Ricard, który przejął dochodzenie w sprawie tego zamachu, powiedział też podczas konferencji prasowej, że 18-letni zabójca Abdullah Anzorow „pojawił się w okolicach liceum około godz. 14” i usiłował zidentyfikować Paty’ego. Zaoferował w tym celu „pewnemu uczniowi sumę od 300 do 350 euro” i dwóch licealistów opisało Anzorowowi nauczyciela, a tuż przed godz. 17 „grupa nastolatków powiązanych z tymi pierwszymi (uczniami) wskazała napastnikowi Samuela Paty’ego, gdy wychodził z liceum” – powiedział prokurator.

Zamachowiec wypłacił następnie sumę obiecaną licealiście i ruszył za nauczycielem. Według Ricarda powiedział wcześniej uczniom, że zamierza „upokorzyć i pobić” Paty’ego, aby zmusić go do przeproszenia za pokazanie uczniom karykatur Mahometa.

Ricard oznajmił, że postępowanie w tej sprawie obejmie obu nastolatków, którzy wskazali ofiarę, i przypomniał, że oskarżenia „w sprawach dotyczących terroryzmu obejmujące nieletnich nie są rzeczą nową”.

Ricard podkreślił również, że istnieje „bezpośredni związek przyczynowy” między kampanią wymierzoną w Paty’ego w mediach społecznościowych a zamachem.

Prokurator ocenił, że zamordowanie nauczyciela wpisuje się w serię ataków będących odpowiedzią na „wezwania do zabójstw”, które ogłosiła między innymi Al-Kaida i powiązane z nią organizacje po opublikowaniu przez francuski magazyn satyryczny „Charlie Hebdo” karykatur proroka na początku września.

Ricard przypomniał, że 25 września w pobliżu dawnej siedziby redakcji „Charlie Hebdo” doszło do kolejnego zamachu, w którym nożownik ranił dwie osoby.

W sumie siedem osób, w tym licealiści, stanie przed sądem w związku z zabójstwem nauczyciela. Dziewięć osób zostało wypuszczonych z aresztu bez postawienia im zarzutów.

Wśród osób, które prawdopodobnie zostaną postawione w stan oskarżenia, jest Brahim C., ojciec jednej z uczennic; śledczy oceniają, że to on prawdopodobnie wydał na nauczyciela „fatwę”, edykt religijny obowiązujący muzułmanów, co mogło skłonić Azanowa do zabójstwa.

Śledczy bardzo wnikliwie badają wiadomości wymieniane przed morderstwem za pomocą aplikacji WhatsApp między rodzicem a zabójcą – podała wcześniej agencja AFP.

Przed sądem staną także działacz islamistyczny Abdelhakim Sefrioui, bliski znajomy Brahima C. oraz trzech znajomych 18-letniego Czeczena urodzonego w Moskwie, który dopuścił się tego brutalnego mordu. Jeden z nich jest podejrzany o przywiezienie zabójcy na miejsce zbrodni, drugi jest podejrzewany o towarzyszenie mu przy zakupie broni.

Anzorow zamordował Paty’ego w biały dzień, przed jego szkołą w Conflans-Sainte-Honorine. Ofiarę z obciętą głową znaleziono około 200 metrów od szkolnego budynku. W trakcie policyjnej akcji sprawca morderstwa został zastrzelony, a prokuratura wszczęła dochodzenie w sprawie „zabójstwa w związku z działalnością terrorystyczną”.

W październiku Paty pokazywał uczniom karykatury proroka Mahometa na zajęciach poświęconych wolności słowa, co rozgniewało wielu muzułmańskich rodziców. Muzułmanie uważają, że jakiekolwiek przedstawienie Mahometa jest bluźnierstwem.

„Około 15 śledztw” w sprawach „apologii terroryzmu i gróźb śmierci lub prowokacji” do zbrodni zostało wszczętych przez prokuraturę do spraw terroryzmu po zamordowaniu Paty’ego – poinformowała paryska prokuratura.
Źródło info i foto: Dziennik.pl

Tureccy ultranacjonaliści według Rosji są podejrzani o zamach na airbusa

Moskwa podejrzewa, że za wysadzeniem rosyjskiego samolotu nad Synajem stoją tureccy ultranacjonaliści. Dziennik „Kommiersant”, powołując się na źródła w Federalnej Służbie Bezpieczeństwa twierdzi, że chodzi o organizację terrorystyczną „Szare Wilki”. Do tragedii doszło 31 października. Airbus A321 z 224 osobami na pokładzie rozpadł się w powietrzu.

Eksperci doszli do wniosku, że tragedia była wynikiem eksplozji bomby umieszczonej w luku bagażowym. Zdaniem „Kommiersanta” za zamachem stoi turecka organizacja nacjonalistyczna „Szare Wilki”, znana od początku lat sześćdziesiątych XX wieku z wykonywania tego typu zleceń. Jej zamachy w latach osiemdziesiątych, organizowane na terytorium Turcji, przyczyniły się do upadku rządu i wprowadzenia władz wojskowych. Należał też do niej Ali Agca, który 13 maja 1981 roku dokonał zamachu na papieża Jana Pawła II.

Rosyjskie źródła twierdzą, że „Szare Wilki” obecnie walczą po stronie Państwa Islamskiego i są odpowiedzialne między innymi za zastrzelenie pilota rosyjskiego bombowca, który został strącony przez tureckie myśliwce na pograniczu syryjsko-tureckim.
Żródło info i foto: Dziennik.pl

„Śledczy są przekonani, że część zdjęć robiono w domu ks. Gila”

– „Prokuratorzy byli w stanie wskazać przynajmniej dwa zdjęcia, co do których są przekonani, że zostały zrobione pokoju i łazience domu ks. Gila w Juncalito” – mówi dla TVN24 dominikańska dziennikarka Alicia Ortega, która w swoim kraju bada sprawę polskiego duchownego. Dodaje, że prokuratorzy podejrzewają, że polski ksiądz mógł handlować dziecięcą pornografią. Do wniosku, że zdjęcia znalezione w komputerze ks. Gila zrobiono w jego domu, dominikańscy oskarżyciele mieli dojść – jak mówi Ortega – „na podstawie otoczenia ze zdjęć”. – „Na niektórych z nich widać także dzieci w sytuacjach obciążających Polaka” – dodaje dziennikarka. Jak podkreśla, prokuratorzy dokonali żmudnej pracy, bo na „komputerze księdza było 87 tys. zdjęć i nagrań”. – „Nie wszystkie to zdjęcia dzieci, ale były takie, gdzie widać dzieci uprawiające seks z dorosłymi” – dodaje. Żródło info i foto: tvn24.pl