Zatrzymano osoby, które wyłudziły ponad 82 mln złotych z dotacji UE

Policjanci z KWP w Poznaniu zatrzymali 12 osób zamieszanych w wyłudzenie ponad 82 milionów złotych pochodzących z dotacji Unii Europejskiej. Wśród zatrzymanych są osoby powiązane z grupą producentów owoców i warzyw oraz urzędnicy Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Poznaniu i Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu. Zabezpieczono majątek o wartości 96 milionów złotych na poczet ewentualnych roszczeń i kar.

We wtorek 22 marca br. policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu zatrzymali 12 osób odpowiedzialnych za wyłudzenie ponad 82 mln. zł. dotacji Unii Europejskiej. Pieniądze miały być przeznaczone na prowadzenie działalności dużej grupy producentów owoców i warzyw. Przeznaczone na inwestycje ogromne pieniądze pochodzące z unijnych dotacji miały sprawić, że grupa producencka miała stać się konkurencyjna na rynku spożywczym. W rzeczywistości okazało się, że działania te były pozorne, a urzędnicy odpowiedzialni za nadzór potwierdzali nieprawdę w dokumentach.

Policjanci Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, w maju 2020 roku otrzymali z Prokuratury Okręgowej w Poznaniu Wydział VIII ds. Wojskowych do prowadzenia śledztwo dotyczące tej sprawy. Analiza powierzonych materiałów wskazywała, że kilkuosobowa rodzina z powiatu ostrowskiego założyła Grupę Producentów Owoców i Warzyw. Grupa ta w 2007 r. przedłożyła w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Oddział w Poznaniu dokumentacją o dofinansowanie z Unii Europejskiej. Okazało się, że w dokumentach znajdowały się nieprawdziwe informacje.

Z dokumentów wynikało, że grupa chce zainwestować pieniądze w produkcję owoców i warzyw o znaczącym potencjale na krajowym rynku płodów rolnych. Również deklarowane inwestycje w magazyny oraz sprzęt transportowy miały sprawić dużą konkurencyjność grupy na Polskim rynku.

W rzeczywistości okazało się, że niektórzy członkowie grupy w ogóle nie zajmowało się uprawą owoców i warzyw. Ustalono także, że z 1300 ha gruntów grupa przeznaczała tylko 5% powierzchni na prowadzenie deklarowanej działalności. Z dotacji miały powstać 3 chłodnie na produkowane warzywa i owoce. Tymczasem wybudowano dwie, z czego część wynajmowano innym firmom. Ponadto zakupiono 9 samochodów ciężarowych mających służyć do transportu wyprodukowanej żywności, a faktycznie auta te były wykorzystywane przez zewnętrzne firmy.

W dziesięciu transzach (w okresie od 2007 r. do 2012r.) grupa wyłudziła ponad 82 miliony zł.

W trakcie śledztwa ustalono, że grupa była kontrolowana przez urzędników Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Poznaniu i Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu. Kontrole urzędników nie wykazały niezgodności i nieprawidłowości czym przyczyniły się do wyłudzenia pieniędzy. W zebranym materiale dowodowym stwierdzono także, że biegły z dziedziny wyceny nieruchomości zawyżył wartość jednej z nich kilkukrotnie przyczyniając się także do powstania szkody.

Wszystkie zebrane przez policjantów materiały dowodowe zostały przedłożone prokuratorom z Prokuratury Okręgowej w Poznaniu. Na tej podstawie osobom zatrzymanym (5 członkom grupy, 6 urzędnikom i biegłemu) przestawiono zarzuty oszustwa, poświadczenia nieprawdy w dokumentach.

Podejrzani zostali oddani pod dozór Policji oraz wyznaczono im wysokie poręczenia majątkowe. Grozi im do 10 lat więzienia. Na poczet ewentualnych roszczeń i kar zabezpieczono majątek podejrzanych o wartości 96 milionów złotych.
Źródło info i foto: Policja.pl

Wyłudzili ponad 600 tys. złotych. Zostali zatrzymani

Policjanci z grupy śledczej zatrzymali dwie osoby podejrzane o udział w oszustwach metodą „na policjanta”. Mężczyźni w wieku 29 i 34 lat, podszywając się pod funkcjonariuszy, wyłudzili od emerytów z Lublina łącznie ponad 600 tysięcy złotych. Seniorzy uwierzyli, że członkowie, ich rodziny mieli wypadki samochodowe. Zatrzymani usłyszeli zarzuty i na wniosek śledczych zostali tymczasowo aresztowani na okres 3 miesięcy.

Do tych przestępstw doszło w ostatnich tygodniach na terenie Lublina. Do emerytów dzwoniły osoby podające się za policjantów. Fałszywi funkcjonariusze twierdzili, że członkowie rodzin spowodowali poważne wypadki drogowe i potrzebne są pieniądze dla ofiar. Seniorzy niestety uwierzyli w zmyślone historie i przygotowali wszystkie oszczędności. 67-latka straciła 400 tysięcy złotych. Kolejna z mieszkanek miasta prawie 200 tysięcy złotych, a 76-latka ponad 25 tysięcy złotych.

Tymi sprawami zajęli się policjanci ze specjalnie powołanej grupy śledczej. Funkcjonariusze sprawdzili pozostawione przez sprawców ślady i ustalili dwóch mężczyzn, którzy brali udział w tych przestępstwach. Mieszkańcy województwa wielkopolskiego zostali zatrzymani na Kujawach. Sprawcy wpadli bezpośrednio po dokonaniu innych oszustw. Przy jednym z mężczyzn funkcjonariusze odnaleźli ponad 15 tysięcy złotych. Drugi z zatrzymanych miał przy sobie 120 tysięcy złotych i złotą biżuterię.

Zatrzymani 29 i 34-latek zostali przewiezieni do Lublina. Wczoraj, 17.03.2022 r., funkcjonariusze doprowadzili ich do prokuratury, gdzie usłyszeli zarzuty oszustw. 29-latek odpowie za przestępstwo na blisko 200 tysięcy złotych, a starszy z mężczyzn za dwa oszustwa na kwotę ponad 400 tysięcy złotych. Na wniosek śledczych, sąd zdecydował o tymczasowym aresztowaniu na okres 3 miesięcy.

Funkcjonariusze gromadzą teraz informacje na temat innych przestępstw, których mogli się dopuścić zatrzymani i z których pochodzą zabezpieczone pieniądze.

Za oszustwo w stosunku do mienia znacznej wartości grozi do 10 lat więzienia.
Źródło info i foto: Policja.pl

Chcieli wyłudzić pieniądze od uchodźców za transport do Niemiec

Zatrzymaliśmy dwie osoby, które usiłowały wyłudzić pieniądze od obywateli Ukrainy uciekających przed wojną. Przed punktem recepcyjnym zaoferowali 4 kobietom z 3 dzieci darmowy przewóz do Niemiec. Podczas podróży zażądali 150 euro od każdej przewożonej osoby. Do zdarzenia doszło wczoraj w Lubyczy Królewskiej (powiat tomaszowski). Zatrzymani to: 53 letni obywatel Bułgarii i jego 52-letnia znajoma.

Do zdarzenia doszło wczoraj przed punktem recepcyjnym w Lubyczy Królewskiej. 4 kobiety z trójką dzieci zamierzały jechać do Niemiec. Darmowy transport zaoferowała im kobieta i jej znajomy. W trakcie jazdy busem marki Mercedes zażądali 150 euro od każdej przewożonej osoby. Kiedy para spotakła się ze stanowczą odmową wyasdzili uchodźców i posatnowili wyjechać z Polski. Roztrzęsione kobiety, które wróciły na punkt recepcyjny zauważyli policjanci. Podeszli do kobiet i ustalili co się stało.

Szybkie działania doprowadziły do ustalenia sprawców. Zostali zatrzymani na przejściu granicznym (Hrebenne), kiedy próbowali przekroczyć granicę. Zatrzymani to: 53-letni obywatel Bułgarii i jego 52-letnia znajoma. Za usiłowanie oszustwa grozi do 8 lat pozbawienia wolności.
Źródło info i foto: Policja.pl

Jest apel policji. Oszuści wykorzystują sytuację na Ukrainie

Pomorscy policjanci apelują o pomaganie tylko poprzez zweryfikowane i prawdziwe strony i konta. W internecie i nie tylko pojawiło się wielu oszustów – przestrzegamy, bądźcie czujni. Od początku inwazji Rosji na Ukrainę wiele osób zauważa różnego rodzaju działania, które wykorzystują motyw wojny. Apelujemy i ostrzegamy przed fałszywymi akcjami, których celem jest wyłudzenie pieniędzy.

Pojawia się wiele „lewych” stron z rzekomą pomocą, linków z filmami, które po kliknięciu przekierowują do prośby o podanie danych logowania do naszych kont. Zalecamy, w razie podania swoich danych logowania na fałszywym panelu Facebooka, o to, żeby m.in. zmienić hasła i włączyć uwierzytelnienie dwuskładnikowe. Schemat oszustwa wykorzystujący przejęte konta Facebook nie jest nowy, teraz wzbogacony o motyw wojny, którego głównym celem jest wykorzystanie emocji, jakie towarzyszą wszystkim w związku z panującą sytuacją.

„Informacje o fałszywych zbiórkach rozpowszechniane są w wiadomościach e-mail, SMS, postach na portalach społecznościowych. Są to m.in. linki do spreparowanych stron internetowych, stron podszywających się pod popularne portale ze zbiórkami, a także wiadomości z podanymi bezpośrednio numerami kont bankowych i adresami portfeli kryptowalut” – alarmuje CERT Polska.

Sytuacja na Ukrainie spowodowała, że zorganizowanych jest ogromna ilość różnych akcji pomocowych i zbiórek dla tego kraju. Niestety wykorzystać chcą ją również oszuści, którzy wkroczyli do działania. Podszywają się pod różne podmioty i w ten sposób chcą okraść swoje ofiary. Zachowajcie czujność, szukajcie tylko zweryfikowanych zbiórek dla obywateli Ukrainy.
Źródło info i foto: Policja.pl

Jest akt oskarżenia ws. wyłudzeń metodą „na policjanta”. Jedna z oszukanych osób straciła 1,5 mln zł

Prokuratura skierowała akt oskarżenia przeciwko pięciu osobom, które metodą „na policjanta” wyłudziły prawie 1,8 mln zł, w tym 1,5 mln zł od jednej osoby – poinformowała Prokuratura Krajowa. Oszustw dokonywano na Lubelszczyźnie i Mazowszu. Oskarżonym grozi do 10 lat więzienia.

Akt oskarżenia do Sądu Okręgowego w Lublinie skierował Lubelski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji PK. Jak przekazano w komunikacie, postępowanie było prowadzone wspólnie z Komendą Stołeczną Policji w Warszawie.

Oskarżeni to pięć osób, w szczególności mieszkańcy Płońska i Warszawy, w wieku od 25 lat do 52 lat. Prokurator zarzucił im udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz oszustwa na szkodę dwóch pokrzywdzonych co do mienia znacznej wartości w łącznej kwocie prawie 1,8 miliona złotych. Wobec oskarżonych zastosowano tymczasowy areszt.

Sprawcy mówili, że „pomagają policji”

– W toku śledztwa prokurator ustalił, że zorganizowana grupa przestępcza, która wyłudzała pieniądze tzw. metodą na policjanta, działała na terenie województwa lubelskiego i mazowieckiego, a w szczególności na obszarze Lublina – informuje prokuratura.

Celem grupy było przekonanie pokrzywdzonych o istnieniu fikcyjnej akcji policyjnej. „Sprawcy podawali się za funkcjonariuszy CBŚP informując, iż środki finansowe, jakie posiadają pokrzywdzeni, są zagrożone kradzieżą i dlatego powinni przekazać pieniądze kontaktującym się nimi ‚fikcyjnym’ funkcjonariuszom’, którzy mieli je zabezpieczyć przed rzekomą utratą” – czytamy w komunikacie PK.

Sprawcy mieli informować pokrzywdzonych, iż swoim działaniem pomogą policji w ujęciu sprawców. „W ten sposób oskarżeni oszukali dwie osoby, w tym jednego z pokrzywdzonych na kwotę 1,5 miliona złotych” – przekazała prokuratura. Część tych pieniędzy została odzyskana i zwrócona. Czyny zarzucane oskarżonym zagrożone są karą do 10 lat więzienia.
Źródło info i foto: polsatnews.pl

Dwie kobiety zatrzymane za wyłudzenia

Zarzuty wyłudzenia dotacji w kwocie przekraczającej milion złotych ze środków Samorządu Województwa Podkarpackiego oraz PFRON usłyszały dwie kobiety. Jedna z nich będzie odpowiadać też za naruszenie praw pracowniczych oraz przywłaszczenie 25 tys. złotych. Ta sprawa ma związek z działalnością jasielskiego stowarzyszenia, działającego na rzecz osób niepełnosprawnych. Śledztwo w tej sprawie prowadzą policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie.

Śledztwo prowadzone jest od 2018 r. W tym czasie policjanci Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie, pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie, gromadzili dowody przestępczej działalności osób związanych ze stowarzyszeniem działającym na rzecz osób niepełnosprawnych, mającym siedzibę w Jaśle. Do łamania prawa miało dochodzić od grudnia 2015 r. do lipca 2017 r.

W środę, 09.02.2022 r. policjanci zatrzymali dwie osoby: 57-letnią kobietę zasiadającą we władzach stowarzyszenia oraz 54-letnią księgową, mieszkanki powiatu jasielskiego.

Prokurator przedstawił podejrzanym zarzuty wyłudzenia dotacji na dofinansowanie m.in. kosztów utworzenia i działania zakładu aktywności zawodowej oraz kosztów jego działalności obsługowo–rehabilitacyjnej w kwocie 1.142.303,52 zł stanowiącej środki z budżetu Samorządu Województwa Podkarpackiego oraz Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, poprzez posłużenie się dokumentami poświadczającymi nieprawdę.

Ponadto 57-letniej mieszkance Jasła zarzucono, że w okresie od lipca 2015 r. do czerwca 2017 r. podrobiła szereg podpisów na dokumentach, którymi posłużyła się później w Regionalnym Ośrodku Polityki Społecznej w Rzeszowie. Kobieta będzie również odpowiadała za uporczywe naruszanie praw pracowniczych, w ten sposób, że nie regulowała składek z tytułu ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego, działając na szkodę 39 pracowników. Odpowie też za przywłaszczenie, powierzonych jej z racji pełnionej funkcji środków pieniężnych w wysokości 25 tys. złotych.

Obie podejrzane w trakcie przesłuchania złożyły wyjaśnienia. Prokurator zastosował wobec nich środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji. Ponadto na mieniu podejrzanych zastosowano zabezpieczenia majątkowe na nieruchomościach o łącznej wartości ok. 1,2 mln złotych.

Sprawa ma charakter rozwojowy.
Źródło info i foto: Policja.pl

174 podejrzany i zabezpieczony majątek o wartości ponad 35 mln złotych

CBŚP zatrzymało 15 osób (16 osób objęto zarzutami) podejrzanych o wyłudzenie podatku VAT w zakresie usług transportowych i reklamowych. Wśród zatrzymanych jest osoba, której przedstawiono łącznie 3 zarzuty, w tym utrudniania postępowania. Jeden z podejrzanych był wcześniej karany za potrójne zabójstwo oraz rozboje. W śledztwie występuje już łącznie 174 podejrzanych, którym Zachodniopomorski Wydział Zamiejscowy Prokuratury Krajowej zabezpieczył majątek wart ponad 35 mln zł.

Od 2019 roku prowadzone jest śledztwo przez policjantów z Zarządu w Szczecinie Centralnego Biura Śledczego Policji, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie. Sprawa dotyczy zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie na zasadzie tzw. „karuzeli podatkowej” popełniali przestępstwa karne i karnoskarbowe związane z wystawianiem nierzetelnych i poświadczających nieprawdę faktur VAT. Przedmiotem przestępstwa są m.in. usługi budowlane, reklamowe i transportowe. Z ustaleń śledztwa wynika, że kolejne podmioty gospodarcze tworząc poświadczającą nieprawdę dokumentację generowały koszty. Według śledczych w przestępczą działalność może być zamieszanych kilkaset firm, a straty Skarbu Państwa oszacowano na ok. 160 mln zł.

W ostatnim czasie funkcjonariusze przeprowadzili kolejne uderzenie w grupę, tym razem zatrzymani są podejrzani o wystawanie faktur poświadczających nieprawdę w zakresie usług transportowych i reklamowych. Czynności były prowadzone jednocześnie przez blisko 100 policjantów na terenie województw: śląskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego oraz łódzkiego. Podczas działań policjanci zatrzymali 15 osób. Szesnasta osoba została doprowadzona do prokuratury z zakładu karnego. W trakcie realizacji przeszukano blisko 50 miejsc, m.in. domy podejrzanych, siedziby spółek i biur rachunkowych, zabezpieczając przy tym sprzęt komputerowy, telefony komórkowe, nośniki danych informatycznych oraz obszerną dokumentację, która obecnie poddawana jest analizie.

W Zachodniopomorskim Wydziale Zamiejscowym Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie zatrzymanym przedstawiono zarzuty. Jedenaście osób usłyszało zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Podejrzanym przedstawiono także zarzuty oszustw podatkowych, połączonych z tworzeniem poświadczającej nieprawdę oraz nierzetelnej dokumentacji księgowej, jak również prania pieniędzy. Łącznie 16 podejrzanym przedstawiono 50 zarzutów.

Obecnie w śledztwie występuje 174 podejrzanych, którym przedstawiono łącznie ponad 600 zarzutów, w tym 110 osób usłyszało zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, z czego 5 kierowania nią. Wobec 43 osób zastosowano środek o charakterze izolacyjnym. Śledczy ustalili majątek należący do podejrzanych i przejęli mienie warte ponad 35 mln zł. Decyzją prokuratora przekazano część zabezpieczonego towaru wartego ponad 3 mln zł szczecińskim szpitalom i Policji.
Źródło info i foto: Policja.pl

12 osób z zarzutami za milionowe wyłudzenia zasiłków z ZUS

Policjanci z Wydziału do walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie prowadząc śledztwo pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Krakowie, wraz z funkcjonariuszami z innych jednostek województwa małopolskiego zatrzymali 12 osób podejrzanych o wyłudzenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w latach 2013-2019 łącznie kwoty ponad 2 milionów złotych w postaci nienależnych świadczeń, w szczególności zasiłków chorobowych. To już kolejna realizacja w sprawie, o której pisaliśmy w grudniu ubiegłego roku.

1 i 2 lutego 2022 roku funkcjonariusze Wydziału do walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie realizując postanowienia Prokuratury Okręgowej w Krakowie na terenie powiatów krakowskiego, wielickiego, myślenickiego i tarnowskiego przeszukali i zabezpieczyli w miejscach zamieszkania wytypowanych podejrzewanych oraz w miejscach prowadzenia przez nich rzekomych firm dokumenty, nośniki pamięci i inne dowody w sprawie.

Według ustaleń śledczych podejrzani, wśród których są osoby w wieku od 29 do 51 lat, które zakładały (głównie na terenie województwa małopolskiego) fikcyjne jednoosobowe działalności gospodarcze, deklarowały wysokie dochody, od których odprowadzały do ZUS-u znaczne stawki na ubezpieczenie zdrowotne oraz społeczne, by po kilku miesiącach przedkładać długotrwałe zwolnienia lekarskie, co skutkowało wypłatą z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wysokich zasiłków. W niektórych przypadkach taki proceder z krótkimi przerwami trwał nawet kilka lat. W ten sposób w wyniku przestępczej działalności zatrzymani pobrali od ZUS-u w latach 2013-2019 nienależne świadczenia w łącznej kwocie ponad 2 milionów zł.

Wszyscy zatrzymani usłyszeli zarzuty oszustwa na szkodę Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w tym 7 odpowie za wyłudzenie mienia o znacznej wartości, poprzez wprowadzenie w błąd co do faktu prowadzenia działalności gospodarczej i wysokości osiąganych z tego tytułu dochodów oraz korzystanie z fikcyjnych zwolnień lekarskich. Za oszustwo grozi do 8 lat pozbawienia wolności lecz przy mieniu znacznej wartości kara może wynieść nawet do 10 lat więzienia. Wobec wszystkich podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych, oddania pod dozór Policji oraz zakazu kontaktowania się ze współpodejrzanymi.

Pierwsze zatrzymania w tej sprawie miały miejsce w listopadzie 2021 r. Wówczas śledczy przedstawili zarzuty 11 osobom. Link do informacji: Wyłudzali wysokie świadczenia z ZUS-u
Źródło info i foto: Policja.pl

Wyłudzili miliony na karuzeli vatowskiej

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Katowicach zakończyli śledztwo dotyczące wyłudzenia nienależnego zwrotu podatku VAT. Oskarżeni stosując mechanizm tzw. karuzeli podatkowej deklarowali fikcyjny wewnątrzwspólnotowy obrót olejem rzepakowym. W latach 2012-2013 wystawili ponad 1000 fikcyjnych faktur, usiłując wyłudzić co najmniej 28 mln złotych zwrotu podatku. Ponadto zostali oskarżeni o „wypranie” co najmniej 153 mln złotych. Grozi im do 10 lat więzienia.

Śledztwo w sprawie doprowadzenia w latach 2012-2013 do niekorzystnego rozporządzenia mieniem Skarbu Państwa i wyłudzenia przez spółkę zajmującą się produkcją olejów i tłuszczy wielomilionowego nienależnego zwrotu podatku VAT, zajmowali się policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej. Stróże prawa ściśle współpracowali z organami skarbowymi. Długie i żmudne śledztwo prowadzone przez mundurowych ujawniło mechanizm przestępczego procederu oraz pozwoliło na skompletowanie obszernego materiału dowodowego, który następnie posłużył do postawienia 5 podejrzanych w sprawie osób w stan oskarżenia.

Policyjni śledczy ustalili, że podejrzani do przestępczego procederu posłużyli się specjalnie w tym celu założoną spółką zajmującą się produkcją olejów i tłuszczy, a także innymi podmiotami gospodarczymi, które „firmowały” fikcyjny obrót olejem rzepakowym. Oskarżeni zatrudnili w spółce i innych uczestniczących w procederze podmiotach gospodarczych tzw. słupy – osoby przewlekle chore psychicznie i osoby cierpiące na głęboką chorobę alkoholową, które faktycznie nie zajmowały się działalnością firm, a jedynie za gratyfikację finansową zgodziły się udostępnić swoje dane. W deklaracjach podatkowych spółki deklarowano wewnątrzwspólnotowy obrót olejem rzepakowym. Następnie na podstawie tej dokumentacji występowano do urzędu skarbowego o zwrot podatku VAT.

Śledczy ustalili, że deklarowany obrót olejem był fikcyjny, a do międzynarodowych dostaw w rzeczywistości nie dochodziło. W czasie swojej działalności w latach 2012 – 2013 sprawcy wystawili ponad 1000 fikcyjnych faktur, usiłując doprowadzić Skarb Państwa do nienależnego zwrotu podatku VAT w kwocie co najmniej 28 milionów złotych. Faktycznie wyłudzono co najmniej 6,5 miliona złotych. Oskarżonym zarzucono dodatkowo przestępstwo prania pieniędzy w kwocie co najmniej 153 mln, które w celu uwiarygodnienia fikcyjnych transakcji przyjmowali na rachunki bankowe prowadzonych firm i wykonywali przelewy na rzecz kolejnych uczestniczących w przestępczej „karuzeli” kontrahentów.

Śledczy zebrali materiał dowodowy pozwalający na skierowanie przez Prokuraturę Okręgową w Sosnowcu do Sądu Okręgowego w Katowicach aktu oskarżenia wobec 5 podejrzanych. Oskarżeni to mieszkańcy województw śląskiego i małopolskiego. Usłyszeli zarzuty m.in. oszustwa w stosunku do mienia znacznej wartości, podania nieprawdy w dokumentach, nierzetelnego prowadzenia ksiąg, nierzetelnego wystawiania faktur, poświadczenia nieprawdy i prania pieniędzy. Na poczet przyszłych kar i obowiązku naprawienia szkody zabezpieczono składniki majątkowe podejrzanych o wartości 124 000 złotych. Zważywszy na fakt, że oskarżeni ze swojego procederu uczynili stałe źródło dochodu, grozi im kara do 10 lat pozbawienia wolności.
Źródło info i foto: Policja.pl

Agenci CBA zatrzymali 5 osób. Śledztwo dotyczyło fałszywych faktur VAT

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało pięć osób w śledztwie dotyczącym wystawiania i posługiwania się fikcyjnymi fakturami VAT na kwotę 6,4 mln zł – dowiedziała się PAP. To kolejni zatrzymani – do tej pory zarzuty w sprawie tej grupy usłyszało już 67 osób. Wydział komunikacji społecznej Biura poinformował w poniedziałek PAP, że zatrzymań pięciu przedsiębiorców w woj. pomorskim, mazowieckim oraz małopolskim dokonali funkcjonariusze stołecznej delegatury CBA.

Prawie pół tysiąca „lewych” faktur

Według śledczych zatrzymani przez CBA mieli brać udział w wystawieniu łącznie blisko 500 fikcyjnych faktur za doradztwo, koordynację transportu, konsulting, analizy finansowe oraz szeregu innych usług na kwotę ponad 6,4 mln zł – podał w rozmowie z PAP wydział. Nadzorująca – prowadzone od lutego 2020 r. śledztwo CBA w sprawie działającej na terenie woj. mazowieckiego grupy przestępczej tzw. fabryki faktur – Prokuratura Okręgowa w Warszawie zarzuciła zatrzymanym podanie nieprawdy w fakturach. Cała grupa miała wystawić fikcyjne dokumenty VAT na kwotę ponad 68 mln zł.

Wydział poinformował PAP, że w wyniku działań CBA i prokuratury część przedsiębiorców dobrowolnie zgłosiła się do urzędów skarbowych, by skorygować swoje rozliczenia z fiskusem, zaniżone wcześniej przez przedstawienie nierzetelnych faktur VAT.
Źródło info i foto: Dziennik.pl