Najwyższy poziom zagrożenia terrorystycznego w Londynie

Wielka Brytania podniosła poziom zagrożenia terrorystycznego do najwyższego – „krytycznego”. Oznacza to, że do kolejnego ataku na Wyspach „może dojść w każdej chwili”. Decyzja ta to reakcja służb na poranny zamach w londyńskim metrze do którego przyznało się tzw. Państwo Islamskie. Ostatni raz najwyższy poziom zagrożenia terrorystycznego ogłoszono po zamachu na salę koncertową Manchester Arena.

O podniesieniu poziomu zagrożenia terrorystycznego poinformowała brytyjska premier Theresa May. Zaznaczyła ponadto, że rozpoczęto przygotowania do wdrożenia pierwszego etapu operacji Temperer, w ramach której wojsko wesprze policję w pilnowaniu bezpieczeństwa w kraju, m.in. wzmacniając ochronę kluczowych budynków turystycznych i administracji publicznej, lotnisk, dworców i większych imprez masowych.

Ostatni raz najwyższy poziom zagrożenia terrorystycznego był ogłoszony w maju br. po zamachu terrorystycznym na salę koncertową Manchester Arena, w którym zginęły 22 osoby, a wcześniej w 2006 roku (po odkryciu planowanego zamachu na samoloty lecące przez Atlantyk) i 2007 roku (po odkryciu planowanego zamachu na londyński klub nocny).

Decyzję o zmianie poziomi zagrożenia terrorystycznego podejmuje niezależne od szefowej rządu Wspólne Centrum Analizy Zagrożenia Terrorystycznego (Joint Terrorism Analysis Centre, JTAC).

Co najmniej 29 osób zostało rannych, gdy w piątek rano na stacji metra Parsons Green w zachodnim Londynie eksplodował ładunek wybuchowy domowej roboty. Do zamachu przyznało się tzw. Państwo Islamskie. Londyńska policja jak dotąd nie dokonała żadnych aresztowań w związku ze sprawą.
Źródło info i foto: Fakt.pl

Zabójca brytyjskiej parlamentarzystki przed sądem

Mężczyzna oskarżony o zabójstwo brytyjskiej parlamentarzystki Jo Cox w sobotę stanął przed sądem. Jak ujawniły media na Wyspach, dzień przed morderstwem prosił o pomoc psychologiczną. Do zabójstwa Cox doszło w czwartek. Oskarżony strzelił do niej na ulicy w pobliżu biura poselskiego na południu Anglii. Kobieta trafiła do szpitala, ale nie udało jej się uratować. Posłanka Partii Pracy osierociła dwójkę dzieci.

Zabójcę Cox oskarżono go morderstwo, ciężkie uszkodzenie ciała i posiadanie broni palnej z zamiarem popełnienia przestępstwa. Według ustaleń brytyjskich mediów mężczyzna mógł być zwolennikiem radykalnie prawicowej ideologii. Po śmierci Cox zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy Brexitu zawiesili swoje kampanie. Referendum odbędzie się w czwartek.
Żródło info i foto: Radio ZET.pl

Wielka Brytania zagrożona atakami ze strony ISIS

To bardzo zła wiadomość dla tysięcy naszych rodaków na Wyspach. Służby alarmują, że Wielka Brytania jest teraz jednym z głównych celów terrorystów z ISIS. Najbardziej zagrożeni są mieszkańcy dużych miast, takich jak Londyn, Manchester czy Glasgow, czyli miejsc, gdzie żyją i pracują setki tysięcy Polaków

– To, co się stało w Paryżu i Brukseli, może równie dobrze wydarzyć się w Londynie – stwierdził brytyjski minister obrony Michael Fallon. Jego słowa cytuje portal polishexpress.co.uk. Na stronie znajduje się również stwierdzenie, że atak terrorystyczny jest bardzo prawdopodobny.

Najbardziej zagrożeni są mieszkańcy dużych miast, takich jak Londyn, Manchester czy Glasgow. Zbliżają się święta, więc zatłoczone centra handlowe i ulice mogą być łatwym celem dla dżihadystów. Służby bezpieczeństwa w kraju zostały wzmocnione jednostkami specjalnymi SAS, rozmieszczonymi w całym kraju. Mają one czuwać nad bezpieczeństwem mieszkańców, także tych polskiego pochodzenia. W Wielkiej Brytanii jest ich bowiem aż 853 tysiące. W samym Londynie mieszka prawie 200 tysięcy Polaków.

Michael Fallon, minister obrony, zaapelował do polityków o współpracę i ostrzegł, że niebezpieczny może być także brak reakcji na działania tzw. Państwa Islamskiego.
Żródło info i foto: Fakt.pl

Państwo Islamskie planowało sześć zamachów na Wyspach

W ubiegłym roku Państwo Islamskie podjęło próbę przeprowadzenia sześciu dużych zamachów terrorystycznych na terytorium Wielkiej Brytanii – twierdzi Andrew Parker, szef brytyjskiego wywiadu. Parker podczas wystąpienia w Londynie podkreślał, że brytyjski wywiad musi obecnie radzić sobie z zagrożeniem na trzech płaszczyznach – na terytorium Wielkiej Brytanii, za granicą i w internecie. – Takiej skali zagrożenia nie spotkałem nigdy w czasie swojej 32-letniej kariery – dodał. Podkreślił, że IS jest bardzo zdeterminowane, by przeprowadzić duży zamach terrorystyczny na Wyspach.

Parker poinformował też, że ponad 750 ekstremistów z Wielkiej Brytanii pojechało walczyć do Syrii. Szef Mi5 przypomniał też o zamachu terrorystycznym na brytyjskich turystów w Tunezji, który – jego zdaniem – powinien uświadomić wszystkim, że zagrożenie jest poważne. – Spiski przeciwko Wielkiej Brytanii są układane w Syrii – dodał.

Parker mówił też, że wciąż nie można ignorować zagrożenia ze strony Al-Kaidy.
Żródło info i foto: rp.pl

Polacy niechciani na Wyspach

Polacy, muzułmanie i hindusi nie mogą w Irlandii Północnej czuć się bezpiecznie. „Żadnych względów dla obcokrajowców. Wynoście się z kraju Królowej” – o takiej treści listu od jednej z tamtejszej paramilitarnej grupy poinformowały irlandzkie media. Młodzieżowa przybudówka protestanckiej, paramilitarnej grupy Związek Obrony Ulsteru (UDA-Ulster Defence Association) zażądała od mniejszości narodowych w Irlandii Północnej natychmiastowego opuszczenia kraju – podaje tvn24.pl
Ultimatum postawione przez bojówkę mija 12 lipca. „Irlandia Płn. jest tylko dla białych Brytyjczyków. Żadnych względów dla obcokrajowców. Wynoście się z kraju Królowej, tak by was nie było do 11 lipca (noc ognisk poprzedzająca Dzień Oranżystów – red.) i 12 lipca” (gdy protestanci zwani oranżystami organizują parady, świętując zwycięstwo nad katolikami z 1690 r. – red.) – taka była treść listu rozesłanego w ubiegłym tygodniu, a ujawnionym przez irlandzkie media w czwartek wieczorem. Żródło info i foto: tvn24.pl

CBŚ na tropie Jamesa B.

Najpierw wyłudzał. Potem nielegalnie sprowadzał do Polski, gdzie próbował sprzedać lub wynająć. Irlandczyk James B. ma na swoim koncie przekręty na co najmniej półtora miliona złotych. Na cel wziął sobie maszyny budowlane. Teraz jest poszukiwany przez Centralne Biuro Śledcze – podaje Dziennik.pl
James B. był pomysłodawcą całego procederu. To on zorganizował sieć firm w Polsce i Irlandii. Na Wyspach wyłudzał maszyny budowlane. Potem nielegalnie sprowadzał je do Polski i oferował do sprzedaży lub wynajmu. Dwie koparki i przesiewacz za co najmniej 1,5 miliona złotych trafiły do firm na Mazowszu. Jak podkreślają policjanci, ich pracownicy nie wiedzieli o nielegalnym procederze zorganizowanym przez Jamesa B.
Żródło info: Dziennik.pl

Polak został zabity na Wyspach

Brytyjska policja zatrzymała czterech mężczyzn, którzy mogli mieć związek ze śmiercią Polaka w Leicester w Anglii. 26-latek został znaleziony martwy z licznymi obrażeniami ciała.
Brytyjscy funkcjonariusze zatrzymali czterech mężczyzn w wieku 20, 22, 23 i 26 lat.
Ofiara to 26-letni Polak Krystian Jerzy Gidek. Policja podejrzewa, że został napadnięty i pobity na śmierć. Ciało znaleziono w jego domu przy Western Road w Leicester. Jak podaje brytyjska policja, mężczyzna przebywał na Wyspach od sześciu miesięcy.
Zródlo info: tvn24.pl