USA: Zwłoki trojga dzieci w domu w East Los Angeles. Matka zatrzymana

A view of a home after three young children were found dead in a bedroom at a residence in East Los Angeles, Monday, June 28, 2021. (AP Photo/Ringo H.W. Chiu)

Zwłoki trojga dzieci znaleziono w jednym z domów w East Los Angeles. Ich ciała znajdowały się w sypialni. Policja zatrzymała ich matkę, ale nie zdradziła ani jej tożsamości, ani szczegółów sprawy. W poniedziałek ok. godz. 12:45 czasu kalifornijskiego policja w East Los Angeles otrzymała zgłoszenie o dzieciach „które nie oddychają”. Funkcjonariusze dotarli więc na miejsce, do jednego z domów przy South Ferris Avenue. 

Jak poinformowała w rozmowie z „Los Angeles Daily News” rzeczniczka prasowa biura szeryfa hrabstwa Los Angeles Eva Jimenez, mundurowi znaleźli w środku (konkretnie w sypialni) ciała trojga dzieci – dwóch chłopców i dziewczynki. Jeden chłopiec miał sześć miesięcy, pozostałe dzieci na pewno poniżej trzech lat. 
Więcej: https://wiadomosci.radiozet.pl/Swiat/USA.-Zwloki-trojga-dzieci-w-domu-w-East-Los-Angeles.-Policja-zatrzymala-ich-matke

Jak podaje polsatnews.pl, policja zatrzymała matkę dzieci, która przebywała wówczas w domu (nie było tam ich ojca). Nie podano do wiadomości publicznej ani tożsamości kobiety, ani szczegółów sprawy. Przesłuchano natomiast świadków, którzy zapewnili, że nie zwróciło ich uwagi nic, co mogłoby sugerować przemoc domową. Służby miejskie i policyjne podkreśliły, że będą pracować nad tym, aby wyjaśnić tę „przerażającą sprawę”.
eŹródło info i foto: Radio ZET.pl

Litewska poczta dyplomatyczna zatrzymana na granicy z Białorusią

Białoruscy funkcjonariusze zatrzymali w piątek samochód przewożący litewską pocztę dyplomatyczną. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Litwy wyraziło zdecydowany sprzeciw wobec „poważnego naruszenia Konwencji Wiedeńskiej”. – Białoruski reżim każdego dnia staje się coraz bardziej nikczemny – oświadczył przebywający w Wilnie wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans.

MSZ Litwy poinformowało, że na litewsko-białoruskim przejściu granicznym w Miednikach białoruscy funkcjonariusze zażądali od litewskiego kuriera zerwania pieczęci dyplomatycznych i otworzenia samochodu. Gdy kurier odmówił, zmuszono go do powrotu na terytorium Litwy.

„Dla tego państwa nie istnieją już reguły cywilizowanego świata”

„Zatrzymanie samochodu przewożącego pocztę dyplomatyczną na granicy państwowej jest poważnym naruszeniem Konwencji Wiedeńskiej o stosunkach dyplomatycznych” – oświadczył minister spraw zagranicznych Gabrielius Landsbergis, którego cytuje resort w komunikacie.

Szef litewskiego MSZ zaznaczył, że „Białoruś po raz kolejny pokazała, że dla tego państwa nie istnieją już reguły cywilizowanego świata”. – To szalejąca dyktatura w centrum Europy – powiedział Landsbergis.

W piątek w trybie pilnym do MSZ Litwy został wezwany przedstawiciel białoruskiej ambasady w Wilnie, któremu wręczono notę protestacyjną. Zgodnie z Konwencją Wiedeńską dyplomatyczna poczta nie może być otwierana ani zatrzymywana, a przewożący ją kurier korzysta z ochrony państwa przyjmującego i jest objęty nietykalnością osobistą.

„Takie zachowanie dla Europy jest całkowicie nie do przyjęcia”

– Białoruski reżim każdego dnia staje się coraz bardziej nikczemny. Nawet podstawowe normy dyplomatyczne przyjęte przez dyktatorów na całym świecie są teraz lekceważone przez Białoruś – powiedział dziennikarzom Frans Timmermans, wiceprzewodniczący KE, który w piątek przebywał w Wilnie.

Timmermans oświadczył, że KE solidaryzuje się z Litwą i wskazał, że jedyną możliwą odpowiedzią na takie działania Białorusi powinna być stanowczość UE w nakładaniu sankcji. – Powinniśmy pokazać, że takie zachowanie dla Europy jest całkowicie nie do przyjęcia – oznajmił.
Źródło info i foto: tvn24.pl

CBA w koszalińskiej delegaturze ZUW. Kierowniczka zatrzymana

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało kierowniczkę koszalińskiego oddziału spraw obywatelskich i cudzoziemców delegatury Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego – dowiedziała się w środę PAP. Kobieta usłyszała już zarzuty dotyczące przyjmowania korzyści majątkowych.

Wydział komunikacji społecznej Biura potwierdził, że to kolejne zatrzymanie dokonane przez funkcjonariuszy szczecińskiej delegatury CBA w sprawie dotyczącej łapówek za przyspieszoną legalizacją pobytu cudzoziemców. CBA przeszukało miejsce pracy oraz mieszkanie zatrzymanej. Śledztwo nadzorowane jest przez Prokuraturę Regionalną w Szczecinie.

Postępowanie dotyczy podejrzenia wręczania oraz przyjmowania korzyści majątkowych w zamian za spowodowanie pozytywnego rozpatrzenia wniosków o zezwolenia na pracę i pobyt cudzoziemców. Zatrzymania kobiety dokonano w Koszalinie w wyniku ustaleń tego śledztwa – podał wydział w rozmowie z PAP.

– Do zakresu zadań zatrzymanej przez CBA kierowniczki należało załatwianie spraw związanych z legalizacją pobytu i pracy cudzoziemców. Szefowa tak zorganizowała pracę wydziału, aby preferencyjnie traktować właścicielkę firmy doradztwa personalnego, zatrzymaną wcześniej w tej sprawie – wyjaśnił wydział.

Proceder miał miejsce w latach 2019-20, a właścicielka firmy mogła liczyć na przychylność i przyśpieszenie procedur związanych ze składanymi wnioskami w zamian za korzyści majątkowe – zaznaczyło CBA.

Kobieta została doprowadzona do prokuratury Prokuraturę Regionalną w Szczecinie, gdzie usłyszała zarzuty. W marcu w tej sprawie zatrzymano dwie osoby – w tym urzędniczkę tego samego koszalińskiego oddziału oraz właścicielkę firmy zajmującej się pomocą w sporządzaniu i składaniu wniosków o legalizację pobytu i zezwoleń na pracę cudzoziemców w Polsce. Wydział zaznaczył, że śledztwo nadal rozwija się.
Źródło info i foto: TVP.pl

Przedłużono areszt Andżeliki Borys o 3 miesiące

Szefowa Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys pozostanie w areszcie na kolejne trzy miesiące – poinformował w piątek portal ZPB, powołując się na anonimowe źródła. Według portalu Znadniemna.pl areszt tymczasowy przedłużono także Marii Tiszkowskiej, szefowej oddziału ZPB w Wołkowysku.

Portal podejrzewa, że podobna decyzja mogła zapaść także wobec pozostałych przedstawicieli ZPB – Andrzeja Poczobuta, Ireny Biernackiej. W marcu Borys została zatrzymana i skazana na areszt za organizację „nielegalnej imprezy”, za jaką władze uznały tradycyjny Jarmark Kaziuki. Potem została objęta postępowaniem karnym w związku z rzekomym „podżeganiem do nienawiści na tle narodowościowym” i „rehabilitacją nazizmu” oraz umieszczona w areszcie w Mińsku.

Jakie są zarzuty?

Borys i jeszcze trójce działaczy ZPB – Andrzejowi Poczobutowi, Irenie Biernackiej i Marii Tiszkowskiej – grozi od pięciu do 12 lat więzienia. Wszyscy przebywają w areszcie, usłyszeli już zarzuty.
Źródło info i foto: polsatnews.pl

Zwłoki czterech osób w klinice w Poczdamie. 51-letnia pielęgniarka w areszcie

Paramedics leave the Oberlin Clinic hospital in Potsdam, Germany, Wednesday, April 28, 2021. German news agency dpa reported Wednesday that four people have been killed at the hospital in the eastern city of Potsdam and that a 51-year-old woman has been arrested. (Paul Zinken/dpa via AP)

Cztery ciała odkryto w środę późnym wieczorem w klinice medycznej w Poczdamie. Rzecznik policji w tym niemieckim mieście potwierdził ten fakt w rozmowie z „Bildem”. Zatrzymano 51-latkę. Zwłoki czterech osób znajdowały się w klinice. Makabryczne odkrycie potwierdził dziennikowi „Bild” rzecznik policji Torsten Herbst. Tabloid podał, że kolejna osoba została znaleziona w środku poważnie ranna.

W sprawie zatrzymano i aresztowano 51-latkę. „Kierujemy wobec niej podejrzenie” – powiedział rzecznik policji, cytowany przez „Bild”. Policja została powiadomiona o zwłokach w przychodni około godziny 21. Wiele wskazuje, że tragicznie zmarli byli pacjentami, leczyli się na oddziale opieki paliatywnej. 

Wieczorem mundurowi nie informowali, czy aresztowana w sprawie jest pielęgniarką. Z informacji portalu Potsdammer Neueste Nachrichten, podejrzana jest pracownikiem kliniki Oberlinhaus, w której doszło do zbrodni.
Źródło info i foto: Radio ZET.pl

Andżelika Borys zatrzymana na Białorusi. Premier interweniuje

Andżelika Borys, szefowa Związku Polaków na Białorusi (ZPB), została zatrzymana w Grodnie przez funkcjonariuszy milicji. Zatrzymanie ma związek ze złamaniem przepisów o imprezach masowych. Poinformował o tym portal Onliner, powołując się na grodzieński wydział resortu spraw wewnętrznych. Na swoim Facebooku liderka największej organizacji polskiej na Białorusi napisała, że „jedzie na komisariat rejonu leninowskiego”.

Morawiecki: Wysłaliśmy konsula

Nasz konsul udaje się w miejsce zatrzymania i będziemy oczywiście interweniować – powiedział na konferencji prasowej w Wadowicach premier Mateusz Morawiecki. Gratuluję Andżelice Borys tak wytrwałej pracy na rzecz pielęgnowania kultury polskiej na Białorusi i animowania życia kulturalnego na Białorusi – podkreślił. Zwrócił uwagę, że Andżelika Borys bardzo dba o to, by zachować jak najlepsze relacje z rządem białoruskim, ale „jednocześnie dba o polską kulturę”.

W ubiegłym tygodniu Borys została ponownie wybrana na prezesa Związku Polaków na Białorusi podczas zjazdu tej nieuznawanej przez Mińsk organizacji. Kadencja prezesa trwa cztery lata.
Źródło info i foto: Dziennik.pl

Oklahoma : Strzelanina w domu rodzinnym. Nie żyje pięcioro dzieci

Strzelanina w jednym z domów rodzinnych w Stanach Zjednoczonych. Wśród zabitych jest kilkoro dzieci – donoszą zagraniczne media. Strzelanina w USA. Sześć osób, w tym pięcioro dzieci, zostało zastrzelonych w poniedziałek w nocy czasu lokalnego w jednym z domów w mieście Muskogee w stanie Oklahoma w środkowej części USA. Osoba z bronią została zatrzymana – poinformowała we wtorek lokalna policja.

Około godziny 1.30 funkcjonariusze odpowiedzieli na zgłoszenie o wielu osobach postrzelonych w domu w Muskogee, około 70 kilometrów na południowy wschód od Tulsy. Po przybyciu na miejsce funkcjonariusze natknęli się na osobę z bronią, która została później zatrzymana. Policja znalazła w domu jednego mężczyznę i czworo dzieci martwych; piąte dziecko zmarło w szpitalu w Tulsie. Policja przekazała, że do szpitala została również zabrana kobieta z obrażeniami zagrażającymi życiu.

Władze nie ujawniły nazwiska aresztowanej osoby ani żadnych szczegółów na temat osób, które zostały zastrzelone.
Źródło info i foto: Radio ZET.pl

Nie wiadomo, gdzie znajduje się zatrzymana żona Aleksieja Nawalnego

Nie wiadomo, gdzie znajduje się żona rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego, Julia Nawalna, zatrzymana w niedzielę podczas protestów w obronie jej męża – poinformował pracownik założonej przez Nawalnego Fundacji Walki z Korupcją Wiaczesław Gimadi na Twitterze.

„Nie wiemy, gdzie znajduje się bezprawnie zatrzymana (czyli faktycznie uprowadzona) Julia Nawalna. Została odwieziona w nieznanym kierunku bez choćby wzmianki o ustawie o policji” – napisał Gimadi.

Dodał, że Nawalną zatrzymano podczas „pokojowego spaceru po Moskwie”, nie został do niej dopuszczony obrońca, a osoby zatrzymujące nie przedstawiły się i nie podały powodu zatrzymania. Nawalna została zatrzymana także w ubiegłą sobotę, podczas poprzedniej akcji protestów w obronie aresztowanego Nawalnego. Zwolniono ją z komisariatu trzy godziny później.
Źródło info i foto: TVP.info

Strajk Kobiet. Klementyna Suchanow wyszła na wolność

Klementyna Suchanow została wypuszczona z aresztu w Mińsku Mazowieckim – poinformowano w piątek po godz. 20 podczas manifestacji Strajku Kobiet w Warszawie. Sama Suchanow przekazała na Twitterze, jakiego rodzaju zarzuty jej postawiono. W całej Polsce trwają protesty kobiet w związku z opublikowaniem wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który niemal całkowicie zakazuje aborcji. Zorganizowana przez Ogólnopolski Strajk Kobiet manifestacja odbyła się również w czwartek 28 stycznia. W trakcie protestu zatrzymana została jedna z liderek Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, Klementyna Suchanow.

– Suchanow została zabrana na komendę do Mińska Mazowieckiego, skąd w piątek, wraz z dwójką innych zatrzymanych przewieziono ją do siedziby Prokuratury Rejonowej Warszawa – Śródmieście przy Kruczej – podaje TVN24 Warszawa. Około godziny 20.11 Ogólnopolski Strajk Kobiet poinformował podczas protestu w stolicy, że osoby te zostały zwolnione do domów.

Przed godz. 22 Klementyna Suchanow opublikowała na Twitterze fragment dokumentu z przedstawionymi jej zarzutami. Są to m.in. naruszenie nietykalności cielesnej policjanta, „wdarcie się do ogrodzonego terenu należącego do siedziby Trybunału Konstytucyjnego” oraz „uszkodzenie cudzego mienia w postaci dwuskrzydłowych drzwi do siedziby Trybunału Konstytucyjnego przez wbicie w nie pięciu gwoździ, gdzie wartość strat wyniosła 2.000 zł”.

„Najbardziej podoba mi się ‚rażące lekceważenie porządku’ – skomentowała na Twitterze Suchanow.
Źródło info i foto: Gazeta.pl

Rzeczniczka Aleksieja Nawalnego zatrzymana przez policję. Przeszukano jej mieszkanie

Niezależna telewizja Dożd przekazała, że rzeczniczka Aleksieja Nawalnego została zatrzymana przez policję. Wcześniej funkcjonariusze przeszukali jej mieszkanie. W czwartek 21 stycznia rosyjska policja zatrzymała Kirę Jarmysz, rzeczniczkę Aleksieja Nawalnego. Wcześniej funkcjonariusze pojawili się w jej mieszkaniu i podjęli próbę przeszukania. Jarmysz odmówiła wpuszczenia ich do czasu pojawienia się adwokata. Po tym, jak mecenas przyjechał na miejsce, kobieta została zatrzymana. Prawnik poinformował dziennikarzy, że sporządzono protokół administracyjny dotyczący niepodporządkowania się poleceniom funkcjonariusza policji i drugi, dotyczący naruszenia przepisów o zgromadzeniach.

Podejrzenia o nawoływanie do nielegalnych zgromadzeń

Rzeczniczka rosyjskiego opozycjonisty przekazała za pośrednictwem mediów społecznościowych, że czuje się dobrze i pozostanie przez całą noc w celi dla więźniów administracyjnych. Rozprawa jest planowana na jutro, jednak dokładna godzina nie została jeszcze wyznaczona.

Niezależna telewizja Dożd przekazała również, że na jednym z moskiewskich dworców kolejowych zatrzymano innego współpracownika rosyjskiego opozycjonisty – Gieorgija Arbuzowa. Zarówno on, jak i Jarmysz są podejrzewani o nawoływanie do nielegalnych zgromadzeń.

Zatrzymanie Nawalnego

Federalna Służba Więzienna wnioskowała o umieszczenie w areszcie Aleksieja Nawalnego do czasu, gdy zostanie rozpatrzony wniosek o zmianę wyroku skazującego go na karę w zawieszeniu na karę bezwzględnego pozbawienia wolności. Wyrok w sprawie opozycjonisty został wydany w 2014 roku. Nawalny został skazany na karę 3,5 roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na pięć lat za rzekomą defraudację funduszy firmy Yves Rocher. Od czasu powrotu z Niemiec do Rosji, Aleksiej Nawalny przebywal na komisariacie policji w Chimkach. Został aresztowany zaraz po tym, jak przyleciał na moskiewskie lotnisko Szeremietiewo. W poniedziałek 18 stycznia sąd zdecydował, że opozycjonista pozostanie w areszcie do 15 lutego.
Źródło info i foto: Wprost.pl