Poznań: Nieznani sprawcy zdewastowali budynek, w którym mieści się biuro PiS

Nieznani sprawcy zdewastowali w Poznaniu budynek, w którym mieści się m.in. biuro PiS i biuro poselskie wiceszefa MSZ Szymona Szynkowskiego vel Sęk. Co dokładnie zostało zniszczone? Szymon Szynkowski vel Sęk powiedział PAP w poniedziałek, że czerwoną farbą pomalowane zostały m.in. drzwi wejściowe oraz tablica informacyjna. Sprawcy namalowali też błyskawicę na drzwiach biura oraz umieścili napis na drzwiach windy.

Drzwi trzeba będzie wymienić, zgłaszamy to wszystko na policję. To też przyczynek do refleksji dla tych, którzy na ostatniej sesji rady miasta twierdzili, że nie ma potrzeby przyjmowania stanowiska potępiającego wandalizm tych najbardziej radykalnych uczestników Strajku Kobiet – powiedział Szynkowski vel Sęk.

W mediach społecznościowych wiceszef MSZ napisał: „Dewastacja biura @pisorgpl w Poznaniu, mojego biura poselskiego i budynku. Przypomnę, że poznańska @Platforma_org na ubiegłej sesji odroczyła na rok rozpatrywanie stanowiska RM potępiającego akty wandalizmu radykalnych uczestników #StrajkKobiet usprawiedliwiając je. Tolerancja?”

Szymon Szynkowski vel Sęk przyznał, że nie jest to pierwsza dewastacja budynku, w którym mieści się jego biuro. W październiku w obiekcie przy ul. Młyńskiej zniszczono tablicę informacyjną. Wówczas o sprawie nie informowano policji.

Teraz mamy do czynienia z dużo kosztowniejszą dewastacją. Nie może być zgody, żeby tego typu czyny były tolerowane – to przekracza ramy jakiejkolwiek cywilizowanej dyskusji w życiu publicznym – powiedział PAP poseł.
Źródło info i foto: Dziennik.pl

Gdańsk: Zdewastowano pomnik Jana Pawła II i Ronalda Reagana. Sprawcy poszukiwani

Nieznani sprawcy pomazali w nocy farbą wspólny pomnik Jana Pawła II i Ronalda Reagana stojący w parku na gdańskim Przymorzu. Gdańska policja ustala sprawców dewastacji. Oczyszczeniem pomnika mają się zająć miejskie służby.

Jak poinformowała oficer prasowa Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku asp. Karina Kamińska, że dewastację zauważył wcześnie rano operator miejskiego monitoringu. Dodała, że na miejsce udali się policjanci z wydziału dochodzeniowo-śledczego i technik kryminalistyki, którzy zebrali materiał dowodowy.

Zapis parkowego monitoringu zabezpieczono, a o zniszczeniu i powiadomiono samorząd, którego służby sprawują pieczę nad pomnikiem. Alicja Bittner z referatu prasowego gdańskiego magistratu poinformowała, że Gdański Zarząd Dróg i Zieleni „niezwłocznie przystąpi do oczyszczenia pomnika”.

Stojący na jednej z alejek w parku nadmorskim na gdańskim Przymorzu pomnik to dwie wykonane z brązu rzeźby o wysokości ponad dwóch metrów przedstawiające Jana Pawła II i Ronalda Reagana. Postaci te wyglądają, jakby uchwycono je w trakcie wspólnego spaceru.

Powstał on na podstawie słynnego zdjęcia wykonanego we wrześniu 1987 r. przez Scotta Stewarta z Associated Press, na którym fotograf utrwalił wspólną przechadzkę papieża i prezydenta USA po parku w Miami na Florydzie.

Pomysłodawcą budowy i inicjatorem zbiórki funduszy na pomnik upamiętniający duchowego i politycznego przywódcę, było miejscowe Stowarzyszenie „Godność”.
Źródło info i foto: TVP.info

W Wielkiej Brytanii zdewastowano polski cmentarz wojskowy

Nieznani sprawcy zniszczyli polskie groby na cmentarzu w miejscowości w Evesham w hrabstwie Gloucestershire w Wielkiej Brytanii. Na cmentarzu Blockley Station Road znajdują się 122 polskie groby, w których spoczywają weterani drugiej wojny światowej oraz dipisi (od „displaced persons”), czyli osoby poszukujące azylu w Wielkiej Brytanii po drugiej wojnie światowej.

Jak można zobaczyć na zdjęciach opublikowanych w serwisie Twitter przez profil British Poles, kamienne krzyże grobów zostały połamane i przewrócone. Akt wandalizmu został potępiony przez lokalnego brytyjskiego polityka.

„Jestem ogromne oburzony zniszczeniem tych grobów. Polacy byli naszymi sojusznikami w czasie drugiej wojny światowej, a dziś są naszymi przyjaciółmi i sąsiadami. Mam nadzieję, ze sprawcy zostaną pociągnięci do odpowiedzialności” – powiedział parlamentarzysta Nigel Huddlestone, który został wybrany do Izby Gmin z okręgu Worcestershire.

British Poles informuje jednocześnie, że w sobotę (17 marca) polscy i brytyjscy wolontariusze mają spotkać się na cmentarzu, by naprawić zniszczenia i uprzątnąć miejsce pamięci.
Źródło info i foto: interia.pl

Zdewastowane wejście do biura PiS w Świętochłowicach

W nocy z piątku na sobotę zdewastowano wejście do biura miejskiego Prawa i Sprawiedliwości w Świętochłowicach. O zdarzeniu informuje na swojej stronie internetowej „Dziennik Zachodni”. Nieznany sprawca na drzwiach wejściowych do biura napisał białym sprayem „wolne media”, czyli hasło, z którym w Sejmie protestował poseł Platformy Obywatelskiej Michał Szczerba.

Biura Prawa i Sprawiedliwości znajduje się w Świętochłowicach przy ul. Polaka 2a. Lokalna policja podała, że funkcjonariusze dokonali oględzin i zabezpieczyli nagranie z monitoringu. Nie przeprowadzono jeszcze wyceny zdewastowanego mienia. Na stronie biura zamieszczono po zajściu następujący wpis (publikujemy go w całości): Komunikat biura PiS w Świętochłowicach

„W okresie stanu wojennego żołnierzom wysyłanym na ulice wmawiano, że tłumią rozruchy wywołane przez zachodnich imperialistów. W podobnym tonie wypowiadały się media. Dziś potomkowie osób tworzących tamten propagandowy przekaz wmawiają Polakom, że ktoś lub coś zagraża wolności i demokracji.

Po witrynie świętochłowickiego koła PiS widać, że manipulacja jest skuteczna. Ogłupieni przez postPRLowców chuligani postanowili wyrazić się artystycznie za pomocą farby w sprayu. Hasło wymyślił prawdopodobnie sam Ryszard Petru, bo nawet on nie popełnił by w nim żadnego błędu ortograficznego. Nasza witryna to nie FB, więc zabrakło niestety miejsca na hasztag przez co nocna akcja odniosła przeciętny efekt PRowy.

Sprawcom po chrześcijańsku wybaczamy i prosimy o zgłoszenie się do nas zanim ich personalia zostaną ustalone przez policję na podstawie zapisu z okolicznego monitoringu. W nagrodę każdy z nich otrzyma kolorowankę celem kontynuacji wyrażania swych opozycyjnych ekspresji”.
Żródło info i foto: interia.pl

Zdewastowano meczet na Podlasiu

Obraźliwe napisy na meczecie i kilkadziesiąt zniszczonych nagrobków. Nieznani sprawcy zdewastowali meczet i mizar w Kruszynianach na Podlasiu. To jedno z centrów polskich wyznawców islamu, a mieszczący się tam meczet jest najstarszy w Polsce. „Do zdarzenia doszło minionej nocy, a wczoraj rozpoczął się miesiąc postu-Ramadan” – mówi Bronisław Talkowski, przewodniczący zarządu Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej w Kruszynianach. Jak poinformował, na meczecie znalazł się wulgarny napis, a także wizerunek świni. Żródło info i foto: Dziennik.pl

Zdewastowano grób Tadeusza Kantora

Grób Tadeusza Kantora, jednego z najwybitniejszych twórców awangardy teatralnej XX wieku, został zdewastowany. Nagrobek znajdujący się na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie został ograbiony z elementów odwołujących się do sztuki wybitnego reżysera. Z nagrobka skradziono elementy znajdującej się na nim rzeźby wykonanej z brązu, a przedstawiającej chłopca w ławce czytającego książkę. Patrycja Ćwikła z Zarządu Cmentarzy Komunalnych poinformowała także, że do kradzieży doszło najprawdopodobniej w piątek oraz że o dewastacji władze cmentarza natychmiast powiadomiły policję. Żródło info i foto: RMF24.pl

Łódź: wandale zdewastowali ZOO

Grupa wandali w nocy z soboty na niedzielę wtargnęła do łódzkiego ZOO, niszcząc niektóre tablice informacyjne i edukacyjne. Kilka ławek wrzucono na teren wybiegów dla zwierząt. Nad ranem w pawilonie w ZOO padła jedna z trzech żyraf – na razie nie wiadomo co było przyczyną jej śmierci. Jak powiedział Radosław Gwis z biura prasowego łódzkiej policji, kierownictwo ogrodu zoologicznego powiadomiło policję, że w nocy grupa osób dostała się przez ogrodzenie na teren ZOO i zdewastowała część wyposażenia. Wandale zniszczyli niektóre tablice informacyjne i edukacyjne oraz wrzucili część ławek na teren wybiegów dla zwierząt. Żródło info i foto: Radio ZET.pl