Watykan chce rozmawiać o odszkodowaniach dla ofiar Józefa Wesołowskiego

Władze Watykanu sugerują, że Stolica Apostolska jest gotowa zadośćuczynić ofiarom oskarżonego o pedofilię byłego nuncjusza apostolskiego na Dominikanie Józefa Wesołowskiego. Zarazem wyjaśniono, że roszczenia o odszkodowanie należy przedstawić najpierw na Dominikanie. Rzecznik Watykanu, ksiądz Federico Lombardi, przebywający z papieżem Franciszkiem w Hawanie, był pytany przez dziennikarzy o to, jaki będzie ciąg dalszy sprawy sądowej byłego nuncjusza na Dominikanie, którego proces karny rozpoczął się w lipcu i został natychmiast odroczony, ponieważ trafił on do szpitala. Wesołowski zmarł na serce za Spiżową Bramą 27 sierpnia w oczekiwaniu na wznowienie postępowania przed watykańskim trybunałem. Ksiądz Lombardi oświadczył, że wraz ze śmiercią Józefa Wesołowskiego jego proces został umorzony.

„Władze Dominikany mają możliwość oceny zarzutów”

– Jeśli są inne otwarte kwestie, które można kontynuować, należy je przedłożyć władzom Dominikany – stwierdził rzecznik, odnosząc się do kwestii ewentualnych żądań o odszkodowanie. Dodał następnie, że władze te mogą takie wnioski ocenić, a następnie przekazać stronie kościelnej, by rozpatrzono, jak stwierdził, „co można zrobić, by rozwiązać problem w sytuacji innej od tej, jaka byłaby, gdyby oskarżony żył”.

– Jeśli jest petycja, może zostać przedłożona, w przypadku gdy istnieje możliwość znalezienia rozwiązania. Władze Dominikany mają możliwość oceny konkretnych zarzutów – oznajmił watykański rzecznik.

Józef Wesołowski był najwyższym rangą dostojnikiem Kościoła sądzonym za czyny pedofilii i posiadanie materiałów pornografii dziecięcej i pierwszym hierarchą postawionym za to przed trybunałem w Watykanie.
Żródło info i foto: Gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *