Wyłudzili 66 mln z podatku VAT

Policja rozbiła gang wyłudzający podatki m.in. przy obrocie paliwami i luksusowymi autami. Stosując metodę „karuzeli podatkowej” grupa w ciągu kilku lat wyłudziła 11 mln zł i naraziła Skarb Państwa na straty sięgające 66 mln zł.

Policjanci zatrzymali w sumie 7 osób – w tym organizatora procederu, księgową i prezesa jednej ze spółek uczestniczących w przestępstwach. Zatrzymani usłyszeli m.in. zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy i oszustw podatkowych. Grozi im nawet do 10 lat więzienia. Działanie grupy opierało się na tzw. karuzeli podatkowej. Oszustwa polegały na zakupie paliwa od firm z zagranicy, które miały polską koncesję, na specjalnie w tym celu założone firmy słupy, które nie odprowadzały należnego podatku VAT.

– Wyłudzone w ten sposób pieniądze wydawano m.in. na zakup luksusowych pojazdów, które kupowano u polskich dealerów i następnie fikcyjnie sprzedawano za granicę do firm zarejestrowanych przez członków grupy. Następnie ponownie sprowadzano je do Polski rażąco zaniżając wartość lub zmieniając ich przeznaczenie – powiedziała Iwona Kuc z zespołu prasowego Komendy Głównej Policji.

Śledztwo w tej sprawie prowadzi Komenda Miejska Policji we Wrocławiu i tamtejsza prokuratura okręgowa. – Rozbicie grupy było możliwe dzięki współpracy z Urzędem Kontroli Skarbowej we Wrocławiu oraz m.in. przedstawicielem Europolu – podkreśliła oficer prasowa.
Żródło info i foto: Radio ZET.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *