Zastrzelony Michael Brown ukradł cygara i szarpał ekspedienta

Nagranie, które ma być dowodem, że czarnoskóry nastolatek Michael Brown tuż przed śmiercią okradł sklep opublikowała policja z Ferguson. Po tygodniu zamieszek podano też nazwisko policjanta, który zastrzelił 18-latka. Gubernator amerykańskiego stanu Missouri Jay Nixon wprowadził w Ferguson stan wyjątkowy.

Nagranie pochodzi ze sklepu w Ferguson na przedmieściach Saint Louis. Kamery monitoringu uchwyciły moment, w którym w drzwiach staje potężnie zbudowany chłopak w czerwonej bejsbolówce – Michael Brown i jego kolega Dorian Johnson. 18-letni Afroamerykanin przechyla się przez ladę, zabiera paczkę cygar i podaje je Johnsonowi. Sam wyszarpuje sprzedawcy całe pudło i wychodzi – odpychając przy tym pracownika, który próbował go zatrzymać. Według obowiązującego w Missouri prawa, był to rozbój. Była godzina 11:52 – 10 minut później Brown już nie żył.

Nastolatka zastrzelił 28-letni funkcjonariusz policji

Michael Brown zginął przed tygodniem zastrzelony przez 28-letniego białego policjanta – Darrena Wilsona. Oficer od 6 lat służył w miejscowej policji. Jego szef zapewniał jednak, że kiedy tamtego dnia zatrzymywał Browna – nie wiedział, że ten przed chwilą dokonał rozboju. Policja twierdzi, że Brown zaatakował oficera. Przyjaciel Browna twierdzi z kolei, że policjant strzelał, kiedy chłopak stał z podniesionymi w górę rękami.

Fala protestów w całych Stanach Zjednoczonych

Sprawa Michaela Browna wywołała falę protestów. Do Ferguson ściągnięto specjalne, uzbrojone po zęby oddziały policji, które próbowały opanować sytuację granatami hukowymi i pojemnikami z gazem. To wywołało kolejną falę demonstracji w ponad 90 miastach Stanów Zjednoczonych – od Nowego Jorku, przez San Francisco, po Chicago.

Obama apeluje o spokój

O uspokojenie nastrojów w Missouri i pozostałych Stanach zaapelował Barack Obama. – „Nie ma żadnego usprawiedliwienia dla brutalności policji, podobnie jak nie ma usprawiedliwienia dla tych, którzy wykorzystują tę tragedię by awanturować się i okradać sklepy” – mówił prezydent Stanów Zjednoczonych. Protestujący w Missouri są przekonani, że Brown przeżyłby tamtego ranka, gdyby nie kolor jego skóry.
Żródło info i foto: TVP.info

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *